• BIST 90.529
 • Altın 213,766
 • Dolar 5,3738
 • Euro 6,0725
 • İstanbul 12 °C
 • Tekin; ‘Şişli’de yaşananlar İnönü ile Sarıgül'ün rant ve koltuk kavgasıdır’
 • İnönü gündemin kendi olduğu özel davet ettiği muhtarlar toplantısına katılmadı
 • ‘İnönü çıkar sağlıyor’ diyen danışmanı delilleri mahkemeye sundu
 • Tekin; ‘Şişli’de yaşananlar İnönü ile Sarıgül'ün rant ve koltuk kavgasıdır’
 • İnönü gündemin kendi olduğu özel davet ettiği muhtarlar toplantısına katılmadı
 • ‘İnönü çıkar sağlıyor’ diyen danışmanı delilleri mahkemeye sundu

Boğazın Ortasında yıkım..!

Boğazın Ortasında yıkım..!
Belediye Ekipleri Mahkeme Kararını uyguladı..!

İstanbul Boğazının Kuruçeşme mevkiinde bulunan Galatasaray Adasının kaçak olduğu ileri sürülen bölümleri Belediye ekipleri tarafından yıkıldı. Konuyla ilgili Önce Belediye sonra Galatasaray Kulübü ile Ada yüzünden Davalık olan Mehmet Koçarslan ve Galatasaray Spor Kulübü birer açıklama yayınladı..

 İşte Belediyeden Yapılan Açıklama;

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, adadaki imara aykırı yapıların yıkımına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Encümenince karar verildiği belirtilerek, "Söz konusu karara ilgililerince mahkeme yoluyla itiraz edilmiştir. Sırasıyla İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Danıştay 14. Dairesi ve en son tekrar Danıştay 14. Dairesinin 21.02.2017 tarihli kararı ile Encümen kararı onanmış olup gerekli tebligatlar yapılmıştır." 

 

MEMET KOÇARSLAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Bu sabah erken saatlerde yıkılan Suada olarak bilinen Galatasaray Adası’nın işletmecisi Memet Koçarslan‘dan ilk açıklama geldi. Galatasaray Kulübü ile ilk sözleşmenin 11 yıl önce yapıldığını söyleyen Koçarslan “Şirketimiz taşınmazın işletmecisi olup işletme sözleşmesi devam etmektedir. Bu nedenle şirketimizden işgalci diye söz edilemez” dedi.

 

Memet Koçarslan yazılı açıklamasında özetle şu ifadeleri kullandı: “Galatasaray Adası olarak söylenen taşınmazda 3 parsel bulunmakta. 1 Nolu parsel Galatasaray Spor Kulübü derneğine; 2 ve 4 nolu parseller Maliye Hazinesine ait. Şirketimiz ile Maliye Hazinesi arasında bir tartışma bulunmamaktadır. Başta havuz olmak üzere yıkılın tesislerin önemli kısmı bizzat GS Kulübü tarafından tarafından yapılmıştır. Büyükşehir Belediyesi 31.5.1994 yılında 8192 sayılı kararla Galatasaraya ait olan 1 nolu parseldeki yapıların yıktırılması için karar almıştır. Şirketimiz ile 18 Mayıs 2006 tarihinde İşletme sözlemesi yapılmıştır. Suadanın tahliyesine ilişkin mahkeme kararı bulunmamaktadır.

Kulüp 1 nolu parselin tahliye edilmesi davalarını açmış olup bu davalar devam etmektedir. Şirketimiz taşınmazın işletmecisi olup işletme sözleşmesi devam etmektedir. Bu nedenle şirketimizden işgalci diye söz edilemez. Suadada yapılan yatırımların tamamı yürürlükteki mevzuata uygun olarak yapılmış olup kazanılmış haktır.

Şirketimiz kulübün yürürlükteki İmar Planına uygun olarak başlattığı yatırımlarını devam ettirmiş ve İdare Mahkemesi iptal kararını vermeden önce 2009 yılında tamamlamıştır. İptal kararından önce yapılan yatırımların müktesep hak olduğu, mahkeme kararlarının aleyhte geriye yürüyemeyeceği hukukla ilgisi olan herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca Galatasaray Spor Kulübü iki kere Mahkeme marifetiyle ve her yıl ekspertiz değerlendirmesiyle yaptığı tespitte şirketimizin 20 milyon dolar civarında faydalı yatırım yaptığı sabittir.

'TAMAMINA YAKINI YIKILDI'

Yıkım kararı Belediye Yapı tatil tutanağında, Encümeni kararında, bilirkişi raporlarında sadece bazı kısımlar için olduğu halde ve bütün yazılı ve sözlü uyarılarımıza rağmen tesislerin tamamı yıktırılmıştır. Reinada da bir kısım fazlalıkların yıktırılması hususunda Belediyenin 2002 yılındaki bir yapı tatil tutanağı olduğu halde bütün yasal direnmelerimize rağmen bize hiçbir tebliğat yapılmadan tamamına yakını yıktırılmıştır.

GALATASARAY'IN AÇIKLAMASI

 Galatasaray'dan yapılan açıklama şöyle: Galatasaray Adası hakkında, müstecir tarafından kanuna aykırı olarak yapılan eklemeler nedeniyle 21 Mart 2012 tarih ve 641-524 sayı ile alınmış yıkım kararına karşı kulübümüz mülk sahibi olarak dava açmıştı. Söz konusu dava kapsamında, 26 Eylül 2012'de keşif yapıldı. 28 Şubat 2014 tarihinde karar kulübümüzün aleyhine çıktı. O tarihte temyiz yoluna gidildi. 8 Ekim 2015 tarihinde karar onandı. Karar düzeltme yönündeki 10 Şubat 2016 tarihli başvurumuz da 21 Şubat 2017'de reddedilince yıkım kararı kesinleşmiş oldu. Büyükşehir'e bağlı ekipler, 28 Mayıs 2017 günü, sabahın ilk ışıklarıyla beraber kararı uygulayarak Ada'da yıkıma başladı. Yıkılan yerler, kira sözleşmesi bitmesine rağmen hukuku hiçe sayan şahsın yaptığı eklentilerdir. Bu noktadan sonra, yıllardır Ada'da işgalci konumunda olan kiracının burayı kullanması mümkün değildir. Ada en kısa sürede, Galatasaray Adası ile ilgili olarak yapılan Olağanüstü Genel Kurul'da alınan karar gereğince ve kanuna uygun şekilde yeniden düzenlenerek Türk sporuna ve üyelerimize hizmet vermeye devam edecektir.

Bu haber toplam 3987 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Şehri İstanbul | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 213 65 41 | Faks : 0 212 217 65 50 | Haber Scripti: CM Bilişim