Ağladığı yerin arazisini kendi okuluna verdi

 Türkiye’de ve İstanbul tarihinde birçok ilçe haklı veya haksız sebeplerle bir başka ilçeye bağlandı. Şişli’deki bu mahallelerdeki kadar tepki gösterilmedi. Bu tepki ne medyadan ne muhalefet partilerinden ne de orada yaşayanlardan gelmedi.

Peki, burada kopartılan bunca hengâmenin altında yatan gerçek nedir?
Ben kimin haklı veya kimin haksız olduğunu sorgulamıyorum. Adil olunması ve gerçeklerin konuşulmasını istiyorum. Hani mahallenin yaramaz bir çocuğu olur ya. O en ufak olayları dahi çıkılmaz bir hale getiriverir. Hep de o yaramaz çocuk tüm olaylardan hiçbir ceza almadan sıyrılıverir. Onun için de her zaman mahallenin yaramaz çocuğu olur.
“GERÇEK SEBEP MASLAK LOBİSİ” 
Burada bu hengâmeyi yaratan birçok sebep var ama en önemli gerçek Maslak Mahallesi’nin lobisi ve Ayazağa’nın rantıdır. Maslak mahalle gibi gözüken ama Türkiye’nin en büyük holdinglerinin merkezlerinin olduğu bir yer. Türkiye oradan yönetiliyor. Mustafa Sarıgül oradan aldığı güç ile Mustafa Sarıgül oldu. Mustafa Sarıgül’ü alın Şişli’nin haricinde bir başka ilçeye başkan yapalım deyin bakalım evet diyor mu? Mümkün değil. Orada sadece Türkiye’nin değil Dünya’nın en güçlüleri var. 
“AYAZAĞA’DA SARIGÜL’ÜN OYU DÜŞÜK”   
Ayazağa’dan Mustafa Sarıgül’e düşük oy geliyor. Ayazağa halkının her zaman ettiği bir sitem var. ‘Nişantaşı’na verdiğin önemi Ayazağa’ya da ver diye.’ Ayazağa halkının tek tedirgin olduğu bir konu var ise oda alacağı hizmet ve muhatap bulup bulamayacağıdır.    

“SARIGÜL AYAZAĞA İÇİN NE YAPTI”
Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, meclisten aldığı yetkiyle Ayazağa'daki trilyonlarca lira değerindeki 4 belediye arazisini, Ak Partili meclis üyelerinin de oyuyla kendi mütevelli heyet başkanı olduğu okula devredebilmesi sağlandı. Bu araziler neden Ayazağa halkının kullanımına verilmedi? Neden özel gündemle meclisten alel acele çıkartıldı. Ayazağa’nın Sarıyer’e bağlanmasına tepki gösteren Sarıgül neden aynı hareketi kendisi yaptı? 
“AYAZAĞA HALKI NEDEN AĞLAMIYOR?”
Ayazağa için ağladın da Maslak ve Huzur Mahalleleri için neden ağlamadın. Seni ağlatan neydi. Ayazağa sakinleri neden ağlamıyor? Huzur Mahalle Muhtarı açıklama yapıyor. Onlar neden ağlamıyor? Çünkü Ayazağa halkı duygusal bir topluluk. Orada öyle davranılması gerekirdi.  
“SARIYERDE 2 LİG TAKIMI VAR” 
Ayazağa’nın en önem verdiği unsurlardan biri spordur. Bugün Ayazağa takımları sefilleri oynuyor. Bırakın Ayazağa’yı Şişli’de bu kadar imkân varken hiçbir varlıkları yok. Şişli’de bir stat yok. Bir kapalı spor salonu yok. Bu bahsettiklerimin hepsinin yapılabileceği en önemli yerlerden biri de Ayazağa idi. Neden bunlar olmadı? Burası seni ağlatacak kadar önemli ise bu önemi neden göstermedin. 

“KALAN MALLAR İÇİN OLAĞAN ÜSTÜ TOPLANTI”
Şişli Belediye Meclisi bu Cuma günü yeniden olağanüstü toplantıya çağrıldı. 5 Kasım'daki olağan toplantıdan sonra, 12 Kasım'da Olağanüstü toplanan meclis, 16 Kasım'da da ikinci kez olağanüstü toplantıya çağrıldı. Şişli Belediyesi Ayazağa Cendere'deki belediyeye terk edilen çok önemli arazilerin satışı konusunda, Ak Partili Meclis üyelerinin de oyuyla Sarıgül'e yetki verdi. 

BÜYÜKŞEHİR SARIGÜL’E HAYAL
Bütün bu gelişmeler olurken, yayıncılık ilkesi gereği ismini açıklayamayacağım CHP İstanbul Milletvekili, beni arayarak Mustafa Sarıgül ile ilgili çok önemli iddialarda bulundu. 
Milletvekili’nin iddiası, Sarıyer’e bağlanan mahallelerden sonra Şişli’nin cazibesini yitirmesi ile Sarıgül’ün rotayı İstanbul Büyükşehri Belediye Başkanlığı’na çevirdiği yönündeydi.
SARIGÜL’DEN 25 BELEDİYE GARANTİSİ
Sarıgül, iddiaya göre Büyükşehir adaylığı karşılığında İstanbul’un 25 belediyesinde CHP’ye seçimi kazandırmayı vaat ediyordu. Sarıgül, bu ilçelerde kendisinin belirleyeceği belediye başkanı adayları ve kadroları ile CHP’ye kazanma garantisi veriyor.  Sarıgül’ün üç mahallenin Sarıyer’e bağlanmasıyla gelirleri çok büyük oranda azalan Şişli’yi gözden çıkardığı, gözünü Büyükşehir’e diktiği iddia ediliyordu.
“BAŞKAN BENİ HİÇ YANILTMADI”
Ben Mustafa Sarıgül’ü iyi tanıyan biriyim. On beş yıldır onu takip eden bir gazeteciyim. Geçmişte yaptığım haber ve yazdığım köşe yazılarımda beni hiç yanıltmadı. Bundan sonra da yanıltacağını zannetmiyorum. 
“BAŞKAN ADAYI OLAMAZ”
Başkan’ın Büyükşehir’e aday olması söz konusu dahi olamaz. Birincisi; daha CHP’ye üyeliği dahi olmayan veya olamayan biri. Üye dahi olamayan birinin CHP’nin en önemsediği ve genel başkanlık delege sayısı anlamında kale durumunda olan bir yerde aday olması mümkün değil.  Sarıgül CHP’ye girdiğinde herkes biliyor ki Genel Başkanlığa oynayacak. Geçmiş dönemlerde yaşanmış olaylar da ortada. Mustafa Sarıgül’ü benden daha iyi tanıyan bir CHP yönetiminin olduğu da düşünülürse hesabı siz yapın. İkincisi; Mustafa Sarıgül’ün aday olması halinde halkın daha bilmediği yönleri, tüm geçmişi ve dosyaları gün yüzüne çıkacak.  
“SARIGÜL, ŞİŞLİ’DE KALMAK İSTİYOR”
Mustafa Sarıgül Şişli’de kalmak istiyor. Ama Şişli’nin tüm rantının gitmesi de hesapta yoktu. Elindeki son kozu kullanmak isteyerek ve büyük bir risk alarak, ‘şimdi siz bana istediğimi verin ben de sizin karşınızda rakip olmayayım’ noktasına getirmek istiyor. Hırs insana çoğunlukla hata yaptırır. 

“ŞİŞLİ SARIGÜL’ÜN SONU OLACAK” 
Ben yakında kokusu çıkacak sözünü Mustafa Sarıgül’ün televizyon televizyon gezdiği dönemlerde internet sitemizden açıklamıştım. Zaman beni haklı çıkardı. Şimdi başka bir şey iddia ediyorum. Sarıgül’ü Sarıgül yapan Şişli; Sarıgül’ün sonunu hazırladığı yer olacak. Bununla ilgili yazılarıma bir sonraki sayımızda yer vereceğim. 
“SARIYER’DEN DE ADAYLIĞI KONUŞULMUŞTU”
Son bir örnek daha vermem gerekirse; Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç çok önemli ve riskli bir açıklama yaparak, Sarıyer’in gelirinin artacağı için bu bağlanmanın Sarıyer’i kaybetme riskine rağmen olumlu görüş bildirmişti. Sarıgül yine her zamanki gibi “Ben Şükrü’nün babasına o kadar iyilik yaptım. Onun açıklamasına üzüldüm. Ama yarın Ayazağa’dan oy istemek için bana gelecek” diyerek etik olmayan sert bir açıklama yapmıştı. Sonradan da Şükrü Genç’e ceza vermek, biraz da el altından sopa göstermek için Sarıyer’e aday olacak dedikodusunu yine Mustafa Sarıgül yaymıştı. Ama bugün o günkü konuşulanların hiçbiri konuşulmuyor. İnanın yarın da bunların hiçbiri konuşulmayacak.     
“BAŞKA İLÇEDE SARIGÜL OLAMAZ”
Mustafa Sarıgül’ü alın İstanbul’un bir başka bölgesine belediye başkanı yapın bakalım aynı Mustafa Sarıgül olabilecek mi? İddia ediyorum ki mümkün değil. Bu yüzden Mustafa Sarıgül Şişli’nin dışına çıkamaz, çıkmayacak da. Yaşayıp hep beraber göreceğiz.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.