Aile Hekimi sayısı 5 kat arttı

Aile Hekimi sayısı 5 kat arttı

İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, İstanbul'daki aile hekimi sayısının 2 yılda 5 kat arttığını söyledi. Taşdemir, hastanelerdeki ebe ve hemşire sayısının da 3.3 kat artış gösterdiğini belirtti.

 İstanbul'daki aile hekimliğinin 2. yılında değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya; İstanbul Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Taşdemir, İstanbul Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Savaş Başar Kartal ile Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Işıl Maral da katıldı.

Toplantıda konuşan Mustafa Taşdemir, aile hekimliği uygulamasıyla sağlık hizmetlerinde görülen alt yapı yetersizliğinin ortadan kaldırıldığını ifade etti. Taşdemir, uygulamayla personel motivasyonunun, ekonomik şartların ve çalışma koşullarının iyeleştiğini kaydetti.

Uygulamayla vatandaşların hekim seçebilme hakkına kavuştuğunu dile getiren Taşdemir, "Muayene odası sayısında 12 kat artış oldu. Hekim sayısında 5 kat artış, ebe hemşire sayısında da 3.3 kat
artış sağlanmış durumda. Bu fevkalade güzel bir gelişme. Türkiye'de bu sürede hekim ve sağlık personeli sayısında bu derece ciddi bir artış olmadı. Efektif çalıştırılamayan insanlar aile hekimliği uygulamasıyla doğrudan hizmete katılarak başarı sağlanmış oldu. Üniversitelerden mezun olan doktorların katkısını henüz görmeye başlamadık. Yeni doktorların katkısını önümüzdeki yıllarda görmeye başlayacağız." şeklinde konuştu.

Kamu hastane birliklerinin kurulduğunu hatırlatan Taşdemir, "Geçtiğimiz ayın önemli gündem maddelerinden biriydi. 2 Kasım'da çıkan kararname ile 1 yıl içerisinde bütün yapının dönüştürülmesini hedeflemişti." dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.