Turgut Yüksekdağ

Turgut Yüksekdağ

“Akil”lı Adamlara Sorular

Yetişemiyorum, hızına yetişemiyorum bu ülkenin. Büyük çoğunlukla Başbakan’ın bazen de diğer yönetenlerin ağzından bir beyanat duyuyoruz, iki gün sonra da gerçekleştiğini. Konuşulmadan, tartışılmadan (ya da en azından biz tartışıldığını görmüyoruz) hop konuşulan karşımızda.

Bir Akil Adamlar mevzusu geldi gündeme, daha ne olup bittiğini bile anlamadan bir baktık ki toplanmışlar ve Başbakan’ı dinliyorlar. Ben de sanıyorum ki biz de fikir beyan edebileceğiz. Sorumu da hazırlamıştım aslında;  550 tane milletvekilini bizim yerimize fikir beyan etsinler, bizim yerimize görüş bildirsinler diye Ankara’ya göndermedik mi? Bu 550 adam bizim “akil adamlarımız” değil mi? Bizim fikirlerimizin savunucusu değil mi bu adamlar?

Ben duymadım, duyan var mı bu 550 milletvekilinin “bu konuda biz halkı ikna edemeyiz gelsin başkaları ikna etsin” dediğini. Anlamsız, anlamsız olduğu kadar da saçma bu “akil adamlar” mevzusu. Milletvekili olsam bu dakika istifa ederim. Başka bir açıdan anlatayım; şirket yönetiyorsunuz, çok önemli bir proje için hazırlanıyorsunuz ve yönetim size diyor ki “bu projeyi sen anlatamazsın ben başkalarına anlattıracağım.” Ne yaparsınız?

Ben zaten ön yargılıyım Yılmaz Erdoğan’a şimdi o mu beni ikna edecek? Yok artık!

Neyse bekliyorum Akil Adamlar’ı. Bu konudan anlamayan, Akil olmayan bir birey olarak sorularımı hazırladım, lütfedip fikrimi sorarlarsa paylaşacağım ve bekleyeceğim yanıtlarını.

Mümkünse aşağıdaki sorularımı Yılmaz Erdoğan yanıtlasın, otlu peynir kokusu tadında…

 

Büyük Ortadoğu Projesi ile ilgili bilginiz var mı? Bu projenin varlığına inanıyor musunuz? Bu projenin tamamlanması durumunda Türkiye nasıl bir konumda olacak?

PKK denildiğinde aklınıza ne geliyor? Özgürlük savaşçıları olduklarına mı inanıyorsunuz yoksa ülkeyi bölmeye çalışan terörist olduklarına mı?

Abdullah Öcalan kimdir?

Süleyman Aydın’ı tanıyor musunuz? PKK saldırılarında hayatını kaybeden ilk asker olan Süleyman Aydın’ın ailesi ile görüştünüz mü? Yaşasaydı bugün kaç yaşında olacaktı?

Son Nevruz gösterilerinde Diyarbakır’da toplanan yüzbinlerce kişi için hangi tabiri kullanırsınız? PKK’lılar mı yoksa Nevruz’u kutlayan halk mı?

Cumhuriyet Bayramı’nda Türk Bayrağı ile kutlama yapamayan halk için düşünceniz nedir?

Diyarbakır’da açılan “Savaşa da Barışa da Hazırız” pankartı hakkında ne düşünüyorsunuz? Aynı pankarttan İstanbul’da da açılırsa ne olur, nasıl yaklaşırsınız?

Türkiye’deki yıllık uyuşturucu pazarı kaç milyar dolar? Bu pazar kimlerin elinde?

Hükümet ile İmralı arasında konuşulan, üzerinde hem fikir olunan konular ne?

Güneydoğu’daki karakolları ziyaret ettiniz mi?

Karadeniz’in, Ege’nin, İç Anadolu’nun, Trakya’nın gelişimi için ne düşünüyorsunuz? Bu ülkede sıkıntı içindeki tek bölge Güneydoğu mu?

Türkiye’deki aşiretler için ne düşünüyorsunuz? Aşiretlerin varlığı bu sorunun çözümü için engel mi değil mi?

Suriye olayları için ne düşünüyorsunuz?

İsrail’i dost mu düşman mı olarak görüyorsunuz?

Türkiye’nin dış borcu ile ilgili düşünceniz nedir?

Güneydoğu’da kaçak kullanım oranının yüksek olmasını, vergi ödenme oranın en düşük bölge olmasını sadece finansal yetersizliklere mi bağlıyorsunuz? Ben İstanbul’da kaçak elektrik kullandığımda başıma neler gelir biliyor musunuz?

Dağda kaç PKK’lı var?

Büyük şehirlerde kaç PKK’lı var?

Bu sayıları bilmiyorsanız bana neyi anlatacaksınız?

Bu ülkede cemaatlerin gücünü biliyor musunuz?

Bu ülkede masonik yapılanmaların gücünü biliyor musunuz?

Göğsünüzü gere gere “Türk’üm Doğruyum Çalışkanım” diyebiliyor musunuz? Yoksa bu ülkede “Kürtler, Lazlar, Çerkezler ve diğerleri var” klişesini mi söyleyeceksiniz.?

Türkiye Cumhuriyeti denmesi sizi rahatsız ediyor mu?

Bu ülke PKK terörü için kaç canı kaybetti? Net rakamı bilmeden mi geldiniz karşımıza? Bir can bile ne kadar değerli oysa?

Gazileri ziyaret ettiniz mi hiç?

 

 

Daha yazalım mı? Doğu Ergil’in kitaplarını okudum, uzun ve karmaşık cümleler ile Kürtlerin aslında özgür bir halk olması gerektiğini söyleyeceğini üç aşağı beş yukarı biliyorum. Abdurrahman Dilipak’ın ne diyeceğini açık söyleyeyim merak ediyorum. Hülya Koçyiğit’in ne kadar sevimli, Orhan Gencebay’ın ne kadar babacan, Tarhan Erdem’in nasıl istatistiki konuşacağını tahmin edebiliyorum. Ethen Mahcupyan, Murat Belge, Oral Çalışlar, Lale Mansur, Ali Bayramoğlu ve diğerleri… Bakar mısınız listeye? Bu liste kendi içinde bir konuda hem fikir olsun bende bir şey bilmiyorum.

 

Eğer karşımıza geçecek ve “bu kan dursun” “barış olsun” diyecekseniz, sadece bunu söyleyecekseniz, tek argümanınız buysa söylemek isterim ki kullanılıyorsunuz. “Akil” kelimesi ile gözleriniz boyanıyor sadece. Çünkü “bu kan dursun” yukarıdaki soruların hiçbirinin cevabı değil.

 

Eğer böyle yapınca duracaksa kan Filistinli kardeşlerimize de seslensin Başbakan; “bu kan dursun istiyorsanız bırakın topraklarınızı

Olmadı göndeririz birkaç akil adamda oraya.

Nasılsa çok var bu ülkede.

Bize fazla bu kadar “Akil

 

Turgut Yüksekdağ / Twitter: @BBT1808


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.