Aracınızı Elleyin

Aracınızı Elleyin

Boya koruma işlemi aracınıza kış öncesi yaptırmanız gereken bir bakım gibi görünse de aslında mevsimlik yapılması gereken bir bakım değil. Aracınızın boyasını parlak ve canlı tutmak için doğru seçilmiş ürünler ile doğru uygulama teknikleri birleştirilmeli


Ürün seçimi yaparken doğru karar verebilmek için öncelikle otomobilin görünüşünde etkili olan 5 kritik adımı bilmek gerekiyor. Bunlar: Yıkama, Temizleme/Hazırlama, Cilalama, Wax (Koruma) Uygulaması, Bakım.

Otomobilinizi yıkayıp kuruladıktan sonra, elinizi aracınızın üzerinde gezdirerek aracınızın boyasının değerlendirmesini yapın.
Genelde, elinizi aracınızın boyası üzerinde gezdirdiğinizde yüzeye yapışmış atıklarla dolu bir yüzeyle karşılaşırsınız. Bu pürüzler yüzeye yapışmış çevresel atıklardır ve temizlenmezlerse zamanla boyanızın yıpranmasına neden olur. Wax uygulaması yüzeye yapışmış kirleri temizleyemez; bu kirler wax’ın yüzeye işlemesine engel olurken, araç yüzeyinin donuk bir görünüme bürünmesine sebep olur. 
Eğer aracınızın yüzeyi pürüzsüz ise wax uygulamasının sonucunda uzun süreli bir koruma ve derin yansımalar gözlemleyebilirsiniz.

ARAÇ BOYA BAKIMINDA PÜF NOKTALARI

Aracınızı güzel bir görünüme kavuşturup, koruyabilmeniz için püf noktalar:
YIKAMA: Aracın yüzeyindeki kaba kirin akıtılması.
Aracınızı bulaşık deterjanıyla yıkamak aracınızın yüzeyindeki tüm korumayı söker. Aracınızı sadece su ve Ph dengeli cilalı otomobil şampuanlar ile yıkayın. Böylece yüzeye yapışmış kaba kirleri boyanıza zarar vermeden sökerken, aracınıza derin bir görünüm verirsiniz.

TEMİZLEME/HAZIRLAMA: Yüzeyin yapışmış kirlerden, kılcal çiziklerden, atıklardan, oksidasyondan ve lekelerden arındırılması. Yüzey çoğu zaman cila ve wax uygulaması için hazırlanmalıdır. Yüzeye derinlemesine işleyen kirleri gidermek için verniğe zarar vermeyen bir boya temizleyici kullanmak gerekir. 
Bazı çizikler göründüğünden daha derin olabiliyor; bu noktada eğitimli teknisyenin uygulayabileceği profesyonel bir çözüm gerekir.

CİLALAMA:
 Sadece cila uygulaması temizlik veya koruma görevi görmez. Bu işlem koyu renk aracı olanların tercihe bağlı yaptırdığı bir işlemdir. Aracınızı son 90 gün içinde boyattıysanız ve wax yerine sadece cila yaptırmak istiyorsanız bu işlemi uygulamalısınız.
WAX (KORUMA) UYGULAMASI:  Aracın yüzeyinin silikon, polimer, yada benzeri sentetik bir tabaka ile kaplanarak, çevresel atıkların boyaya zarar vermesine karşı belli bir süre için korunmaya alınması işlemi.

BAKIM:  Aracın düzenli olarak silinip, temizlenerek kirlerden arındırılması. Düzenli bakım, kirlerin yüzeye işlenmesine fırsat vermeden temizlenmesi için büyük önem taşır. Düzenli olarak bakım yapıldığında yıkama ile wax uygulaması arasındaki adımların yerine geçerken, wax uygulamasının ömrünü fark edilir derecede uzatıyor. Gün ışığında gözlemlenebilen mikroskobik çiziklerden uzak durmak için sadece kaliteli ve profesyonel uygulama pedlerini, mikrofiber temizleme ve kurulama bez ve ekipmanlarını tercih edin.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.