Avuç içi tarama CHP gündeminde

Avuç içi tarama CHP gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, avuç izi damar tanıma sistemi ile ilgili soruları Meclis'e götürdü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bir önerge yollayan Öğüt, daha ucuz bir alet varken neden pahalısının tercih edildiğini sordu.

 Sosyal Güvenlik Kurumu, “avuç içi izi damar tanıma” sistemi ile yeni tip hasta kayıt hazırlıklarına geçtiğimiz yıl başladı. İlk kez Ankara’da hayata geçirilen pilot uygulama 2012 yılında 20 ili kapsayacak şekilde genişletildi. Sistemin 1 Ocak 2013’e kadar tüm sağlık birimlerinde devreye girmesi planlanıyor. Ne var ki sistem ile ilgili eleştiriler de kamuoyuna yansıdı. Her avuç içi damar tanıma izi cihazında en fazla üç servisin tanımlanabilmesinin ve aynı cihaza ilave branş tanıtma durumunda her servis için 50 dolar daha bedel ödenecek olmasının maliyetleri arttıracağı endişeleri dile getiriliyor. Damar izi tanıma sistemlerinin tek firma tarafından tedarik edilecek olması da bir başka eleştiri konusu. Cihazların tek sunucu firma tarafından karşılanmasının tekelleşme anlamına geldiği ve bu durumun sistemi kuşkulu hale getirdiği yorumları yapılıyor.'NEDEN PAHALI OLAN?'
Konuyu TBMM'ye taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e bir soru önergesi gönderdi. Öğüt, önergede şu sorulara yanıt istedi:

   “Avuç içi izi damar tanıma” sistemi yerine parmak izi damar sistemi ya da retina tarama sistemlerinden herhangi birinin kullanılması durumunda fiyatın altıda bire kadar düşeceğini ifade edilmektedir. Bu bilgi ışığında neden bu 2 sistemden biri değil de daha pahalı olan avuç içi izi damar tanıma sistemi seçilmiştir? Sistem getirilmeden önce sistemi kullanması zorunlu kılınan sağlık birimleriyle istişarelerde bulunulmuş mudur? 'İHALE YAPILDI MI?'
Söz konusu avuç içi tanıma cihazları ile ilgili
tek bir firmanın tedarikçi kılınmasının gerekçesi nedir? Konuyla ilgili ihale yapılmış mıdır, yapıldıysa kaç firma ihaleye katılmıştır? Cihazı üretecek firma hangi kriterlere göre belirlenmiştir? 

Cihaz ile ilgili tüm işlemlerin tek firma tarafından yürütüleceği göz önünde bulundurulduğunda rekabet ortamı da olmayacağı için, servis ve bakım hizmetlerinin yüksek maliyetli olacağı yönündeki endişeler haksız mıdır, bu endişeleri ortadan kaldırmaya yönelik önlemler alınmış mıdır; alınması planlanmakta mıdır?


'50-60 MİLYON DOLARLIK PAZAR'
Her bir avuç içi izi damar tanıma
cihazının fiyatı ne kadardır?

Avuç içi izi damar tanıma cihazlarına 3 branş yüklenebilmektedir. Dolayısıyla her cihaza neredeyse tüm branşları tanımlamak gerekeceğinden, her cihazın maliyeti servis sayısı kadar artacaktır. Türkiye’de yaklaşık 2 bin civarında kamu ve özel hastane ile tıbbi merkez bulunduğu göz önünde bulundurulduğunda bu cihazın kullanımıyla 50-60 milyon dolar fiyatlara varan bir pazar oluşacağı öngörülmektedir. Bahsi geçen hesaplama doğru mudur; bununla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır? Bu doğrultuda cihazı tedarik edecek firma ile ne tür bir anlaşma yapılmıştır?

SGK bu uygulamanın maliyetini neden hizmet sağlayanlara mecburi olarak yüklemektedir?

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.