Babalar ve Özellikleri...

Babalar, fizyolojik ve karakteristik özellikler bakımından çeşitli sınıflara ayrılmaktadır. Bunları türlerine göre ele alacak olursak; o zaman bir değil on bir çeşit baba ile karşılaşırız!..

 

1-      İskele babaları: Genellikle inşaatlarda, liman ve deniz kıyılarında bulunan bu babalar; kendilerine dokunulduğunda, tınnn diye bir sesle yanıt verirler. Sert ve duyarsız bir yapıları vardır. Devamlı kir pas içinde göründüklerinden, göze hitap edebilmesi için sık sık boyanmaya, zımparalanmaya ve temizlenmeye ihtiyaç duyarlar.

 

2-      Kazak erkeği babaları: Doksanların sonlarına doğru neslinde hızlıca azalma olan ve günümüzde nesli tükenmekle karşı karşıya olan bu babalar; genellikle dönemin anneleri tarafından yapılan kazakları giymeleriyle ünlüdürler. Her gece kahve yoklamasını kaçırmayan ve başa gelen hükümetlerden, çift okey atıldığında 16 sayı düşülmesinin kanunlarla desteklenmesini istemeleri konusundaki ısrarcılıkları, önemli özellikleri arasında sayılabilir.

 

3-      Taş fırın erkeği babaları: Elektrikli fırınlardan, asla ekmek almayan bu babalar. Kara fırın-taş fırın kültürünü şiddetle desteklemeleriyle ünlüdürler. Genellikle evin başköşesinde oturan ve aile fertlerinin etrafında dört döndüğü bu babalar, sebepsiz yere sinirlenmeleriyle de tarih kitaplarındaki yerlerini almışlardır.

 

4-      Light babalar: Bilenen soyu hakkındaki en güçlü bilginin, ilk Fransa’dan dünyaya yayılmasıyla ünlü olduğudur. Bu babalar, genellikle eşitlikçi, anaerkil toplumları destekleyici ve ev işlerindeki başarılarıyla ünlüdür.  Ülkemizde, iki binli yılların sonlarına doğru ve eşitlik ilkelerinde yapılan reformlarla türediği tarihi belgelerle de kanıtlanmıştır.

 

5-      Kamyon kasası babaları: Bu babalar, kamyonların kasa kapakları arasında yer alan ve boyları 1 metre civarında olup ilave yöntemiyle; 2 metreye kadar uzatılabilen babalardır. Bu babaların genel özellikleri sabit olmalarıdır. Kendilerine bir şey anlatmak ya da yaptırabilmek için kafalarına illaki çekiç maharetiyle vurmak gerekir. Aksi takdirde, dediği dedik; bildiği bildiktir.

 

6-      Süper babalar: Bir televizyon dizisiyle şöhret olan bu babalar. Genellikle ergen altı yaş gurubunun, hayran olduğu babalardır.  Yumuşak başlılıkları ve aşırı derecede anlayışlı olmalarıyla bilinmektedirler.

 

7-      Maceraperest babalar: İşte bu babalar, piknik ve eğlence babalarıdır. Bu babalar büyük ihtimalle evleneceklerinde müstakbel eşlerine; Anamın gelini, evimin direği, başımın tacı, gönlümün sultanı olucan… Bi pikap alcam, bi kasa dolusu çocuk yapcaz ve her Pazar pikniğe gidicez vaadinde bulunan ve bunu gerçekleştiren babalardır.

 

8-      Çapkın babalar: Eli işte gözü; oynaşta olan baba tipidir. Bu babalar ailelerinden çok çevrelerindeki kadınlarla ilgilenen ve aileye karşı her zaman yumuşak başlılığıyla bilinen babalardır.

 

9-      Babacanlar: İlköğretim yaş gurubunun babalarıdır. Bu babaların genel özellikleri arasında, kır saçlı, tombiş ve her gördüğü çocuğa para ve çikolatalar alarak seven babalardır. Dede tanımına uyan bu babalar, yurdumuzda sıklıkla görülmektedir.

 

10-  Karanlık babalar: Televizyonculuk dünyası ve şehir efsanelerinin vazgeçilmezi olan bu babalar; Genellikle geceleri dolaşan ve yeraltlarını mesken edinmiş babalardır. Karanlık babalar genellikle bir elinde tespih diğerinde nargileyle, etrafındakilere ahkâm kesen özellikleriyle bilinmektedir. Soğuk tipli bu babalar, duygularını belli etmemekle birlikte, siyah arabalarla dolaşıp siyah takımlar giyinmektedirler…

 

11-  Gerçek babalar: Kendisine verilmiş olan eş ve çocukları kutsal emanetler olarak gören ve bu emanetlerine hakkıyla sahip çıkıp onların haklarını koruyan ve gözeten... Aile içinde tüm fertlere eşit mesafede yaklaşan, her doğan çocuğun rızkıyla birlikte doğduğuna inanan ve ölmeden evvel çocuklarına mirasını eşit şekilde paylaştıran; sevgisinde ve saygısında her zaman adil davranan, milenyuma kadar Ülkemizin neredeyse erkeklerinin yüzde yetmişini oluşturan baba modeliydi.

Bu babaların en önemli özellikleri arasında, çocuklarının geleceğini hazırlama, gelecekleri için yatırımlar yapma, onların refah ve huzurunu artırma yolundaki çabalarıdır.

Çocuklarının eğitiminde ve terbiyesinde en az anne kadar söz sahibi olan bu babalar, namusu, şerefi ve onuru için yaşayan; en büyük erdemin dürüstlük olduğuna inanıp çocuklarına da bunu aşılayan babalardır.

Bu babalar, yiğitlikleri, mertlikleri, dürüstlükleri, ağır başlılıkları ve cesaretleriyle tüm dünyaya örnek olmuş, adını dünya tarihine altın harflerle kazımış olan Anadolunun bağrından kopmuş babalardır.

 

Tüm dünya babalarının ve baba adaylarının babalar gününü kutlar; bu yeni babalar gününün tüm babalara, daha önce yaşanmış olan tüm babalar günlerinden daha güzel geçmesini, beraberinde huzur, mutluluk, sağlık ve saadet dolu günler getirmesini dilerim. !denizbatu!

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.