Babuşçu: Engellilere yardım değil hak

Babuşçu: Engellilere yardım değil hak

Ak Parti İl Başkanı Aziz Babuşçu, engellilere sahip çıkmayanların, onları rahat ettiremeyenlerin en büyük engellilikle malul olduğunu söyledi. Babuşçu, yapılması gerekenlerin yardım değil 'hak' olduğuna dikkat çekti.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Babuşcu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Engelliler Günü’nde tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de toplumun engelliler konusunda dikkatini çekebilmek, onların daha duyarlı olmalarını sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenlendiğini hatırlatan Babuşçu, şunları söyledi: 

“Türkiye’de her on kişiden biri engellidir. En önemlisi, engelsiz kişiler de yarının engelli adayları olabilmektedirler. Türkiye geçmişe nazaran engelli kardeşlerimizin sorunlarıyla çok daha bire bir, çok daha fazla ilgilenmektedir. Engellilerin toplum içinde hak ettiği hayat standartlarında yaşamalarına yönelik kanun ve düzenlemeler ile birçok çalışma hükümetimiz tarafından hızla hayata geçirilmektedir. 

Ancak devrim niteliğindeki bu düzenlemelere rağmen yapılması gerekenler sadece kanuni düzenlemelerle sınırlı değildir. Engelli kardeşlerimize olan bakış açımızı değiştirmemiz ve onların toplum yaşamı içerisinde birey olarak yer almalarını sağlamak için hepimizin yapması gerekenler olduğu kanaatindeyim.

'SADECE POZİTİF AYRIMCILIK'
Bu noktadan hareketle; engellileri toplumun dışında bırakan anlayışlara karşı, her zaman mücadele ediyoruz ve edeceğiz. Engellilerimize pozitif ayrımcılık dışında hiçbir ayrımcılığın yapılamayacağı bir yaklaşımı, her zaman ortaya koyduk ve koymaya devam edeceğiz Engelli kardeşlerimizin başkalarına muhtaç olmadan toplumsal hayata katılmaları ve daha iyi hayat şartlarına kavuşabilmeleri için yapılan çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Bizim, engelli kardeşlerimize yönelik çalışmalarımızın ana hedefi; engellilerin toplumsal yaşamda tam ve eşit katılımının sağlanması ve engelli vatandaşlarımızın güçlendirilerek fırsat eşitliğinin sağlanmasıdır.

'YARDIM DEĞİL HAK'
Yine altını kalın çizgilerle çizerek ifade ediyorum ki, biz engelli vatandaşlarımız için yapılması gerekenleri asla bir yardım olarak değil, bir “hak” olarak görüyoruz. Toplumun bütün katmanlarında, lütuf ve yardım anlayışının yerini ödev, sorumluluk ve hak bilincinin alması için çalışıyoruz ve çalışacağız. Engelli vatandaşlarımızın hak ettikleri hayat şartlarına kavuşturulması, hem sosyal devlet anlayışının hem de vicdani sorumluluğun gereğidir.

Toplumun bütün kesimlerini kucaklayan insan odaklı politikalarla, engelli kardeşlerimizin önündeki hukuki, sosyal ve fiziki engelleri aynı perspektifle bir bir ortadan kaldırmak da siyasetçi olmaktan öte insan olmanın bir gereğidir. Buna inanıyoruz, bu bilinçle hareket ediyoruz.
'SAHİP ÇIKMAYANLAR ASIL ENGELLİDİR'
Nasıl ki kimseyi, dininden, mezhebinden, meşrebinden ötürü dışlamıyorsak, kimsenin doğuştan gelen, hastalık ya da kazalardan kaynaklanan durumlarından ötürü dışlanmasına, hor görülmesine müsaade edemeyiz, etmeyeceğiz. Şuna içtenlikle inanıyoruz ki, engellilerine yeterince sahip çıkmayan ve onları rahat ettiremeyen bir toplum, insani açıdan en büyük engellilikle malul demektir. Ki gerçek engellilik de budur bize göre."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.