Bakan Yıldırım'ın duygulu günü: Çekmeköy'de eşi adına okul açtı

Bakan Yıldırım'ın duygulu günü: Çekmeköy'de eşi adına okul açtı

Çekmeköy'de eşinin adına yaptırılan "Öğretmen Semiha Yıldırım İlköğretim Okulu"nun açılışına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile tenis oynadı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, eşinin adına yaptırılan "Öğretmen Semiha Yıldırım İlkokulu"nun açılışını yaptı. Çekmeköy'deki açılışa eşi ve kızı ile gelen Bakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, "Öğretmenlik başka bir şey, bilmek, eğitmek başka bir şey. Çocukların ruh dünyasını anlamak bambaşka bir şey" dedi. 

Bu öğretmenler gününün kendileri için farklı bir anlam kazandığını ifade eden Bakan Yıldırım, "Bu öğretmenler gününde, eşim öğretmen Semiha Yıldırım adına, ailemizin, çocuklarımızın el ele vererek yaptırdığı, Türk Milli Eğitimi'ne bağışladığı bu okulun açılışını gerçekleştiriyoruz. İçinde bulunduğum bu duyguları anlatması çok zor" diye konuştu. 

Yıldırım, son 10 yılda yapılan ve eğitime kazandırılan derslik sayısının öncekinin yüzde 40'ı kadar olduğunu dile getirdi. Hükümetleri döneminde 200 bin dersliğin hizmete sunulduğunu vurgulayan Bakan Yıldırım, bu dersliklerin 150 bininin Hüseyin Çelik'in milli eğitim bakanlığı döneminde yapıldığını aktardı. "Biz ulaşan erişen Türkiye'yi inşa etmeye çalışırken, geleceği emanet edeceğimiz yavrularımızın da en iyi şekilde yetişmesi için milli eğitim bakanlığıyla baştan beri çok güzel çalışmalar yapıyoruz" diyen Yıldırım, bütün okullara geniş bant internet bağlantısının bağlanması ve erişimin sağlanması için bütün yurtta çalışmaların tamamlandığını belirtti. Yıldırım, yurdun farklı yerlerindeki 40 bine yakın okulda geniş bant internet olduğunun altını çizerken, Milli Eğitim Bakanlığıyla beraber okullara bilgi teknolojileri sınıflarının kurulduğunu hatırlattı. 

EŞİ İSTANBUL'A TAYİN OLDUĞUNDA OKULU BULAMAMIŞLAR

Fatih Projesi'nin milli eğitimde çığır açacağını söyleyen Yıldırım, Türkiye'nin bu projeyle bilgi toplumunu üyesi haline getireceğini dile getirdi. Bakan Yıldırım, konuşmasına yıllar önce yaşadıklarını anlatarak devam etti. Öğretmen olan eşinin tayininin İstanbul'a çıktığını belirten Bakan Yıldırım, "Atandığı okulu aramaya gittik. Bir gün akşama kadar okulu bulmadık. Kimse bilmiyor. Sonra öğrendik ki böyle bir okul yok. Depo tayini diye bir şey varmış, depoya tayin etmişler. İleride okul yapılırsa orada öğretmenlik yapacakmış. Bakın nereden nereye geldik" dedi. 

Kendinin o dönemde üniversite öğrencisi olduğunu belirten Bakan Yıldırım, Bağcılar Kirazlı Demirkapı İlkokulu'nda öğretmenlik yapan eşinin bir gün rahatsızlandığını ve eşinin isteğiyle onun yerine okula gittiğini anlattı. 

ÖĞRETMENLİK ANILARINI ANLATTI

Bakan Yıldırım, sınıfa girdiğini ve öğrencilerin kendisini dinlemediğini söyledi. Öğrencileri susturmak için tahtaya vurduğunu aktaran Yıldırım, ders boyunca ses çıkmadığını ama öğrencilerin kendisiyle hiç konuşmadığını belirtti. Yıldırım, okul müdürünün daha sonra kendisi için "Hoca hanım, dersler boş geçsin ama eşiniz derse gelmesin" sözünden sonra öğretmenliğin ne kadar zor olduğunu anladığını dile getirdi. Bakan Yıldırım, hükümetlerinin öğretmenlere her konuda destek olduğuna da dikkati çekti. 'SEMİHA, CÖMERT KADIN DEMEK'
Okulun açılışında Bakan Yıldırımı yalnız bırakmayan AK Parti Genel Başkan Yarımcısı Hüseyin Çelik, Bakan Yıldırımın eşi Semiha Yıldırım'ın isminin anlamının "cömert kadın" olduğunu hatırlattı. Yıldırım çiftinin okulun yapılmasını sağlayan çocukları Bülent, Erkam ve Büşra'nın ailelerine önemli bir eser kazandırdıklarını söyleyen Çelik, "Biz birbirimize dua, ederken Allah salih evlatlar versin deriz" dedi. Çelik, "Hepimiz geldik, gidiyoruz faniyiz. Büyüklerimiz demişler ki, eğer yoksa sana ait yeryüzünde bir eser, yarın gelir yerinde yeller eser" diye konuştu. 


Çelik, kendi milli eğitim bakanlığı döneminde de Bakan Yıldırım'la beraber çalıştığını hatırlatarak, o dönemden itibaren eğitime yapılan yatırımlar hakkında şunları söyledi: 

"Milli Eğitim Bakanlığım esnasında kendisiyle birlikte adeta bir bilişim devrimi yaptık. Türkiye'nin en ücra köyünde, mezrasında bulunan bütün okulları internete ve bilgisayara kavuşturduk. Emeğin alan payı kendisine aittir. Bugün de milli eğitime çok büyük destekler vermektedir. Milli eğitimin teknolojiyle buluşması konusunda kendisi ve ekibi çok büyük gayretler göstermektedir." 

Konuşmaların ardından okulun açılışını yapan Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ve Hüseyin Çelik sınıfları gezdi. Okulun konferans salonunu gezmek için alt kata inen Yıldırım ve Çelik, burada masa tenisi oynayarak renkli görüntüler oluşturdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.