Bayraktar: İstanbul'un ciddi sıkıntıları var!

Bayraktar: İstanbul'un ciddi sıkıntıları var!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "İstanbul'un 14 milyon nüfusu ile ulaşımda, teknik altyapı da ciddi sıkıntıları var" dedi.

 Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile AK  Parti  Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Esenler Belediyesi  Sabahattin  Zaim Üniversitesi ve İstanbul İktisatçılar Derneği'nce Yıldız  Teknik Üniversitesi'nin Davutpaşa Yerleşkesi'nde düzenlenen "Şehir ve Ekonomi" konulu Sabahattin Zaim İslam ve Ekonomi Sempozyumu'na katıldı. 2007 yılında hayatını kaybeden Prof. Dr. Sabahattin Zaim'in kısa biyografisinin izlenilmesiyle başlayan sempozyumda öncelikle Numan Kurtulmuş konuştu. Konuşmasında Prof. Dr. Sabahattin Zaim'e ilişkin anılar anlatan Kurtulmuş, Sebahattin Zaim ile birlikte çalışma imkanı bulduğunu belirtti. Zaim'in çalışmaları hakkında bilgi veren Kurtulmuş'un ardından kürsüye Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar çıktı.


Konuşmasına Prof. Dr. Sabahattin Zaim'i anarak başlayan Bakan Bayraktar, şehircilik hakkında bilgiler verdi. Bazı şehirlerin tarihsel, bazılarını da İslam ile birlikte şekillendiğini belirten Bakan Bayraktar, "Sanayileşme ile birlikte şehirler değişti. Ekonomi ve sanayi şehrin içine girdi. Manadan uzaklaşan yapılar ortaya çıktı. İstanbul'da da var bu yapılardan. Bizdeki yoğun göç şehirleri çarpıttı. İçinden çıkılmaz hale gelindi. Özellikle İstanbul çok göç aldı. İstanbul'un 14 milyon nüfusu ile ulaşımda, teknik altyapı da ciddi sıkıntıları var" dedi. İstanbul'un düzenli bir yapılaşmaya gitmesi için çalıştıklarına dikkat çeken Bayraktar, hükümet olarak şehirlerde oluşan çarpık, salaş, kaçak ve dayanıksız yapılardan kurtulmak için uğraş verdiklerini belirtti. Bakan Bayraktar konuşmasının ardından Prof. Dr. Ahmet Tabak'a, İslam ve ekonomi alanında yaptığı çalışmalardan ötürü 'Sabahattin Zaim İslam ve Ekonomi' ödülünü verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.