Bir gün değil...

İlk öğrendiğimiz sözcük annedir. İlk tanıdığımız insanda annedir. Birçoğumuz, canı yandığında anne diye bağırır. Konuşmayı, yemeyi, içmeyi ve daha sayamadığım birçok şeyi annemizden öğreniriz.

            Genellikle ilk kızdığımız, ilk sesimizi yükselttiğimiz, ilk aşkımızdan söz ettiğimiz, göğsüne başımızı yaslayıp ağladığımız ilk kişi de yine annedir.

            Anne bireyin varoluş kaynağıdır. Yeryüzünde babasız doğmuş bir kişi var; ama annesiz doğmuş birine henüz rastlanmamıştır.

            Anne ezelden ebede hep var olmuş ve Yüce Rabbimizin kusursuz ve sayısız vasıflarıyla yaratmış olduğu nadide canlılardan biridir. Anne tüm toplumlarda kutsal sayılmış, anneye bakmak ve hak etmiş olduğu saygıyı göstermek bireyin asli görevleri arasında yer almıştır. Peygamber Efendimiz “Cennet anaların ayağı altındadır” diye buyurmuş ve İslam dininin anneye vermiş olduğu değeri göstermiştir.

            Atatürk, “Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın. Diyerek kadına gösterilmesi gereken saygıyı ve sevgiyi ifade etmiş ve toplumumuza yine annenin önemini anlatmaya çalışmıştır.

            İnsan hayatında bu denli önemli olan ve olmazsa olmazlardan biri olan anneler, sadece bir gün değil, her gün hatırlanmalıdırlar.

Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Anneler günü geleneği, ilk olarak: Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar ise; ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl önce ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı, daha sonra Amerikalı Anna Jarvis'in kaybettiği annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi ve zamanla başka ülkelere de yayıldı.

             

             Tüm dünya kadınlarının anneler gününü kutlar; onların yalnızlığa itilmediği, yaşlandıklarında fazlalık olarak görülmediği, kusurlarına of denilmediği, bizleri dünyaya getirmekle hak etmiş oldukları saygı ve sevgiyi her gün görecekleri bir dünya dilerim. !denizbatu!


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.