Böcek zihniyetli erkekler!..

İnsanın evrensel bir varlık olduğunun düşünüldüğü ve insanların dünyanın her yerinde dilediği gibi ve özgürce yaşaması gerektiğine inanıldığı ve de tartışıldığı bu dönemde, bazı kadın arkadaşlarımla aramızda geçen sohbetlerimizde erkeklerin evde hiçbir işe el atmadığı, ev işlerinin kadına ait görevler olduğunu düşündüğü, kendisinden bir iş dilendiğinde ise; bunun bir kadın işi olduğunu iddia ederek ve o işi yapamayacağını dile getirdiklerini duydum...

            Eğer işler kadınlara ve erkeklere göre bir ayrıma tabi tutulsaydı, o zaman erkeğin evrenselliğinden söz edilemezdi ve düşünürler aynen şunu söyleyebilirdi; kadın özgürdür, kadın hürdür, kadın istediği her yerde ve her ortamda dilediği gibi yaşar! Oysa; Temel hak ve özgürlüklerden söz eden herkes, insanın her alanda ilahi özgürlüğe sahip olduğunu, kadın ve erkeğin iş ve yaşam alanlarında da eşit olduğunu söylemektedirler...

            Aklıma takılan şey insanları böcekler gibi sınıflara ayırmıyorsak; yani mesela arılar ilkbahar ve yaz aylarında bal yapar, sonra kış gelince yuvalarına çekilir ve yine baharı beklerler, çünkü onlar birer bal yapıcı böceklerdir; onlar sadece belirli amaçlar uğruna yaratılmışlardır: onların yaşam alanları ve faaliyetleri, doğaya, şartlara ve zamana bağlıdır… Oysa belli başlı tekbir ya da birkaç amaç için yaratılmamış olan bazı kadınlarınsa; her şeyi kocadan beklediğini, eşi evde yoksa hastalanan çocuğunu hastaneye bile götüremediğini duyuyorum… Kadın evlenince yalnız başına dışarı çıkması neden yasaklanır ki!..

            Yaşam süreçleri hayvanlar ve böcekler gibi olmayıp tamamen evrensel olan insanoğlu; her türlü ortamda ve her türlü doğal olaya karşı yaşamını sürdürecek, mutena bir donanımla yaratılmıştır.

            İş ya da turizm amaçlı bir geziye çıkan kadın, evine geri döndüğünde evini; hıyar tarlasından geçen sığır sürüsünün geriye bıraktığı enkaz gibi talan edilmiş; her yer dağıtılmış ve pislik içinde buluyorsa: o zaman o hanım arkadaşın acilen bir veterinerden ya da hayvan eğitmeninden veya adına her ne deniyorsa bir böcek yetiştiricisinden yardım alması gerekmektedir.

Yazımın başında da dediğim gibi insanoğlu tüm diğer canlıların aksine evrensel olarak yaratılmıştır, o mecbur kalırsa kutuplarda da yaşar, dünyanın en sıcak iklimine sahip çöllerinde de…

 Ve insanoğlu diğer hayvanlara nazaran kendi pisliğini temizleme eğilimindedir.  Ama bunu başaramayan, kendi başının çaresine bakamayan, eşi evde yokken: bir bardak çay koyamayan, tavaya iki yumurta kıramayan, sonracıma döktüğü pisliğini temizlemek için elektrik süpürgesini kullanamayan erkeğin, evrensellikle ne ilgisi; kutuplardan başka hiçbir yerde başının çaresine bakamayan, bir kutup ayısından; ne farkı kalır?

            Ben erkek ya da kadın olsun herkesin kendi başına yaşayabileceği ve her türlü yaşamsal ihtiyacını yerine getirebileceği üstün bir donanıma sahip yaratıldığına inandığımdan, hiçbir erkeğin yalnız yaşayıp da pislik içinde kalacağını sanmıyorum! Herkesin, neyle yaşadığının bilincinde olduğu bir dünya dileğiyle… !denizbatu!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.