Turgut Yüksekdağ

Turgut Yüksekdağ

Çam Ağacı

Dün sosyal medyada gördüm genç bir adam bir alışveriş merkezinde yılbaşı, noel, Noel Baba karmaşası içinde yılbaşı kutlamanın ne kadar kötü bir şey olduğunu elindeki pankart ile anlatmaya çalışıyordu. Tamam dedim, yılbaşı geliyor.

Hiç uzatmadan söyleyeyim, ben çam ağacı aldım. Oğlum istedi, aldım, süsledik koyduk evin başköşesine. Bunun ne kadar büyük bir günah olduğunu bilmiyorum, Allah'ın huzuruna çıktığımızda öğreneceğiz. Şimdi okuyan kaç kişi "oooooo, nee, çam ağacı mı almışşş" diyecek, biliyorum. O yüzden hiç kıvırmadan söyledim, ben aldım, süsledim.

Şimdi aralarında çok sevdiğim dostlarım, arkadaşlarım beni ayıplayacak, yargılayacak, dinden çıktığımı (nasıl oluyorsa) falan söyleyecek. Artık bu eleştirileri hiç dikkate almadığımı söylemem lazım.

Yok, "günah işleme özgürlüğüm var" falan demeyeceğim, çam ağacı süslemenin günah olduğuna inanmıyorum çünkü.

Çam ağacının, ağacı süslemenin, yeni yıldan (hangi takvimi baz aldığınızdan bağımsız olarak) olumlu beklentiler içinde olmanın, yeni yıla gülerek girmenin, çocuklara hediye vermenin günah olduğu nerede yazıyor?

Dinin bu kadar şekilsel şeylerle uğraşmadığını biliyor olmak bu kadar mı zor? Allah eğer çam ağacına karşı olsaydı onu yaratmazdı mı diyeyim?

Dur hemen dağılmayın, farklı bir açıdan daha bakalım. Velev ki bunlar gavur adeti. Hatta kendi dinlerini bize dikte etmeye çalışıyorlar. Bir ağaç ile din değiştirilir mi? Gömlek değiştirir gibi din değiştirip sonra da ulema kesilenlere sormak gerek bunu. Tuğçe ne diyor öğrenmek gerek?

Adamlar kendi dinlerini, gelenek ve göreneklerini çocuklara aktarmak için bir yol bulmuşlar, Noel Baba geliyor, çam ağacına hediyeler bırakıyor, çocuklar o günü, geceyi bekliyor. Çok akıllıca değil mi? Bunu taklit etmek işimize gelmiyor ama Big Brother'i olduğu gibi alıp akşama kadar saçmalıkları izliyoruz. Bütün gün televizyonlarda kendine eş seçmeye çalışan koca koca adamların, kadınların düştüğü durum nedir öyle?

İslamiyetin özel günleri, geceleri var mı? Olmaz mı?

Kadir Gecesi'ni bekleyen kaç çocuk var? Kadir Gecesi'nde çocuklara hediye verme alışkanlığını neden yüzyıllardır kimse geliştirmemiş? Eğer inandığınız şeyleri daha fazla kişiye, özellikle de çocuklara aşılamak istiyorsanız onlarla aynı dili konuşmanız gerekecek. Oyunlarla, oyuncaklar ile anlatabilirsiniz ancak. Anlatmıyorsunuz, anlatana da karşısınız.

Getirin aklınıza İslamiyetin özel günlerini, gecelerini. Hangi ritüeller var, neler yapılıyor? Kurban kesmeyi bile beceremiyoruz. Bayramlar tatil demek, kandiller mevlit okunması demek. Başka?

Çok sert oldu, biliyorum.

Ama İslamiyet adına dünyanın birçok yerinde vahşet işlenirken bugün dini, dinin gereklerini çok daha iyi anlatmak gerekmiyor mu? İslamiyet barış dinidir klişesinin ardına sığınmayın, anlatın. Nasıl barış dini? Bir çam ağacına tahammül edemeyen insanlar nasıl barış diyebilir.

Dini anlatabilmek için de bilmek gerek. Biliyor musunuz?

Cık!

Kuran-ı Kerim'i kaç kişi okudu?

Evde en yüksek yere koyun, abdestsiz dokunmayın, Arapça okursanız daha iyi olur vs vs. Sonra zaten kimse okumuyor. Bilmemne Hoca okumuş gidip ondan dinleyelim demek işimize geliyor. Sonra "vay efendim bilmemne cemaati varmış" diye başlıyor sohbet.

Ben okuduğumu bilirim.

Bugün İslamiyet adına söylenen, anlatılan ve korkutulanların büyük bölümünün dinimizle alakası yok. Çam Ağacı'na falan da yasak yok. Antalya'lı Noel Baba çocukların sevgilisi olurken Akşehir'li Nasrettin Hoca'nın esamesi okunmuyorsa bir yerde yanlış vardır. Sadece İslamiyet'te değil hiçbir dinde Allah ile kul arasında kimse yoktur, olmaz, olamaz. Ama yok mu? Girmeye çalışmıyorlar mı?

O günah, bu günah, şu günah diyenlere bir kez daha bakın. Bakın bakalım neden günah diyor, ya da bakın bakalım sizin günah işlemeniz onu neden rahatsız ediyor?

Biliyorum dipsiz bir kuyuya doğru gidiyor yazı. Kimsenin içinden çıkamadığı dipsiz bir kuyu.

O kuyudan da çıka çıka o günahtır, bu günahtır çıkıyor.

Hangi dinden olduğunuzun hiçbir önemi yok benim için.

Kaç çocuğu sevindirdiniz son dönemde? Kaç yoksula yardım ettiğiniz? Elinizdeki kimlerle bölüştünüz? Hazreti Ömer adaletini vazgeçtim ne zaman kendi çıkarınızı arka planda tuttunuz?

Öyle çam ağacına, Noel Baba'ya karşı olmakla dindar olunmuyor.

Çok güzel, mutlu, huzurlu, sağlıklı bir yıl olsun, hepimiz için...

Turgut Yüksekdağ / Twitter: @turgutyuksekdag

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.