CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın yalanlamasına Yarkadaş’tan cevap!

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın yalanlamasına Yarkadaş’tan cevap!

Barış Yarkadaş’ın Halk Tv’de yaptığı; İstanbul’da CHP’nin üyelerinin düştüğü açıklamasına, İl Başkanlığı’ndan yalanlama gelmesi üzerine Yarkadaş, elimde belgeler var diyerek ikinci bir açıklama yaptı.

BARIŞ YARKADAŞ: “CHP’DEN BİNLERCE KİŞİ İSTİFA ETTİ”

CHP 26’nci dönem İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş; Halk TV'de yayınlanan Şimdiki Zaman adlı programda "Partimiz CHP'den binlerce kişi istifa etti. Bu istifaları durduracak bir adım atılmalı. İstifa eden kişiler aranıp sorulmalı ve istifalar engellenmeli" demişti.

CHP BAŞKANLIĞI: “AMAÇ OLUMSUZ ALGI OLUŞTURMAK”

CHP İstanbul İl Başkanlığı, Barış Yarkadaş'ın ismini vermeden yalanladığı açıklamada "Amaç, olumsuz bir algı oluşturmaktır. İstifa edenler de var ama üye olanların sayısı daha fazla" ifadesini kullandı.

BARIŞ YARKADAŞ: 'SADECE 2019'DA 11 BİN KİŞİ İSTİFA ETTİ'

Barış Yarkadaş, CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın yaptığı açıklamada; ‘Sadece 2019'da 11 bin istifa var. Elimde her şeyin belgesi var, genel merkez ihtiyaç duyarsa takdim ederim’ karşılığını verdi.

İŞTE, BARIŞ YARKADAŞ’IN AÇIKLAMASI

CHP İstanbul İl Başkanlığı, az önce yaptığı açıklamada, Salı gecesi HALK TV'de katıldığım programda yaptığım açıklamaya atfen, "Partimizde olduğu söylenen istifalar gerçeği yansıtmamaktadır" demiş ve ortaya koyduğum gerçeği inkar etme yolunu seçmiştir.

Üyesi olmaktan ve hizmet vermekten onur duyduğum partimle polemiğe girmek niyetinde değilim.

Ancak, partimiz CHP'de yaşanan ve müdahale edilmesi amacıyla dile getirdiğim "Üyelerimiz istifa ediyor. Bunun önüne geçilecek adımlar atılsın" yönündeki uyarımın muhataplarınca doğru algılanamadığı ve dolayısıyla doğru bir değerlendirme yapılmadığını üzülerek görüyorum.

CHP'den bir kişi bile istifa ediyorsa, bunun sebebi araştırılmalı, o kişi aranarak şikayeti öğrenilmelidir. Bunu söyledim, yine söylüyorum. Çünkü partileri ayakta tutanlar insanlardır.

Mevcut yönetim ise beni yalanlamaya çalıştığı ama bunu başaramadığı açıklamasında "Şu kadar kişi istifa etti ama ondan daha fazlası da üye oldu" diyor.

Belli ki; istifa edenlere sadece "sayı" olarak bakılıyor ve üyelerin sayısı "bilanço" mantığıyla açıklanmaya çalışılıyor.

Açıklamadaki çelişkilere ve hiçbir gerçekliği bulunmayan ithamlara yanıt vererek zaman kaybetmeyeceğim. "İstifa iddiaları doğru değil. İstifa edenlerin yerine daha çok üye yaptık" sözü zaten yoruma gerek bırakmıyor. Çelişki, kendisini aynı paragrafta ortaya koyuyor.

CHP İstanbul İl Başkanlığı yalanlama gayretine girişmek yerine, son yıllarda istifa edenlerin sayısı ile istifa eden üyelerimizden kaçıyla irtibat kurduğu ve geri dönmeleri için herhangi bir girişimde bulunup bulunmadığını açıklamalıdır. Benim eleştirim bunun yapılmamasınadır.

Elimde hangi yıl kaç kişinin hangi ilçeden istifa ettiğine dair ayrıntılı bilgiler var.

Bunu YASAL HAKKIMI kullanarak ilgili kurumlardan aldım. "Türkiye'deki siyasi partilerin üye yapısı ve hareketliliği" adlı bir kitap çalışmam için ilgili kurumlara başvurdum.

Karşıma şu çıktı:

CHP İstanbul'dan sadece 2019 yılında istifa edenlerin sayısı 10.987...

Kadıköy'den istifa edenlerin sayısı 400'e yakın.

Bırakın bir yılda on bin kişinin istifa etmesini, on kişi bile istifa etse bu bir işarettir. Partili olma sorumluluğumla bu tehlikeye dikkat çekmek ve partimi uyarmak istedim.

Elimdeki tüm verileri açıklayarak emektar partililerimizi üzmek ve bu tartışmayı uzatmak istemiyorum. Genel merkezimiz ihtiyaç duyduğu takdirde kendilerine güncel üye tablosunu takdim edebilirim.

Kamuoyuna ve Atatürk'ün partisine gönülden bağlı olanlara saygıyla...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.