CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner: Seçilmek ve yönetmek istiyoruz

CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner: Seçilmek ve yönetmek istiyoruz

CHP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Öner'in kadınların seçme ve seçilme hakkı verilmesinin yıl dönümünde yayınladığı mesajda, "Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz" dedi.

İstanbul İl Genel Meclisi’nin Aralık ayı oturumlarının Çarşamba günkü birleşiminde, Zeytinburnu İlçesinden seçilen İstanbul İl Genel Meclis Üyesi ve CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Erbaş, "5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilişinin 78'nci yıl dönümü" dolayısıyla İl Genel Meclisi'nde gündem dışı konuştu. CHP'li Erbaş, CHP İstanbul İl Kadın Kolu Başkanı Arzu Öner’in yayınladığı mesajı meclis kürsüsünde meclis üyelerine okudu.

"Seçme ve seçilme hakkının tanınması; Kadın Hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde TBMM’de 5 Aralık 1934 tarihinde gerçekleşmiştir. Kadınların 19.yy.da başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz öngörüsü sonucunda birçok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir. 1908’de kurulan ilk kadın derneği, 1919’da kadınların Kastamonu mitingi, 1923’te Nezihe Muhittin tarafından kurulmak istenen Kadınlar Halk Fırkası ve 1923’te siyasal haklar için kurulan Türk Kadınlar Birliği gibi olguların; 1930’da yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkının, 1933 de muhtar ve köy ihtiyar kurulu üyeliği seçme ve seçilme hakkının, 1934’te de TBMM’de, seçme ve seçilme hakkının elde edilmesinde katkısı çok büyük olmuştur.

 'GELİNEN NOKTA İÇ AÇICI DEĞİL'

Türkiye’nin ilk kadın milletvekilleri 1935’te CHP milletvekilleri olarak TBMM’ye girmiştir.  Aradan geçen 78 yıllık süreçte biz kadınların kazanımlarını daha da ileriye taşıması beklenirken bugün itibariyle gelinen nokta hiç de iç açıcı değildir. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde “TBMM’deki, 550 milletvekilinden sadece 78’i, hükümetteki 26 bakandan 1’i kadındır. Ülkemizde yerel yönetimlerde kadın oranı % 2,5’tir. 2 bin 924 belediye başkanın 26’sı, 34 bin 210 muhtardan 65’i kadındır. 2012 yılında karar alma süreçlerine katılım durumuna bakıldığında da karşımıza aynı kötü tablo çıkmakta. 81 valinin 1’i, 103 rektörden 5’i, 428 vali yardımcısından 7’si, 795 kaymakamdan 22’si, 80 müsteşar yardımcısından 3’ü kadın. 26 müsteşar arasında hiç kadın yok!

 
'SENDİKA YÖNETİMLERİNDE KADIN YOK'

Sendikaların, TOBB, TZOB, TESK gibi STK’ların Yönetim Kurullarında da hiç kadın yok.  “Anayasa ve yasa önünde kadın erkek eşittir” demek, yeterli değildir. Kadınlar, anayasa ve yasalarla zorunlu kılınan özel önlemlerle desteklenip güçlendirilmedikçe, “sonuçlarda eşitlik” sağlayamıyor. Asıl olan, “sonuçlarda eşitlik” anlayışıdır. Seçme ve seçilme hakkı bir yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış olan bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar, devrimci talebimiz olan yüzde elli yani eşit hak istemini savunuyoruz. Eğitimde siyasette, yönetim kadrolarında karar alma mekanizmalarında yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz.

'SEÇİLMEK VE YÖNETMEK İSTİYORUZ'

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye yaratmak ve cumhuriyetle kazanılmış haklarının korunarak yaşatılması için mücadele ediyoruz. Kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar ve yönetim organları da dahil olmak üzere hayatın her alanında Eşit Temsil Eşit Katılımının sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadın erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz.  Bugün 5 Aralık, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü... Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmen istiyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.