CHP'liler İstanbul Valisine Süt Zehirlenmelerini Sordu

CHP'liler İstanbul Valisine Süt Zehirlenmelerini Sordu

CHP İstanbul İl Genel Meclis Grubu, Meclis Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesinde, son günlerde gündeme damgasını vuran süt zehirlenmeleri olayı ile ilgili İstanbul Valiliği’ne soru önergesinde bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 17 Ocak 2012 tarihinde süt denetimlerinde zehirli maddelere rastlanıldığı kabul etmesine yönelik açıklamasını hatırlatan CHP Grubu, Çocuk ve Toplum Sağlığı gibi önemli ve hayati bir konuda yaşanan bu olaylar yapılan denetimlerin yetersiz olduğunu gösterdiğini belirterek, İstanbul’da Süt firmalarının denetimleri hangi sıklıkla ve ne şekilde yapıldığını ve valiliğin prosedürü işletip, işletmediğini sordu. 
 
Süt zehirlenmesi meclis gündeminde
 
İstanbul İl Genel Meclisinin 2012 yılı Mayıs ayı oturumunda 116 Üyeli CHP Meclis Grubu, ilköğretim çağındaki öğrencilerde yaşanan süt zehirlenmesi vakasını İl Genel Meclisi Toplantısına yazılı soru önergesi olarak gündeme getirdi. İstanbul Valiliğini, Sağlık Müdürlüğünü ve ilgili diğer kurumları konunun hassasiyeti için gerekli tüm uygulamaları ve girişimleri ivedilikle yetine getirmesini istedi. CHP İl Genel Meclisi Grubu adına, CHP İl Genel Meclis Üyesi İlyas Yılmaz’ın hazırladığı yazılı soru önergesinde şu konulara açıklık getirilmesini istedi;
 
“Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 17 Ocak 2012 tarihinde süt denetimlerinde zehirli maddelere rastlanıldığı kabul edilmiştir”
İlköğretim okulu öğrencilerine bedava süt dağıtılması projesi kapsamında yapılan uygulamalarda ciddi sorunlar yaşanmış ve yaşanmaya da devam edileceği gözüküyor. İstanbul dahil Türkiye’nin muhtelif bölgelerinde zehirlenme vakaları yaşanmıştır. Aslında piyasadaki sütlerde antibiyotik kalıntısına ve AflatoksinM1’e rastlandığı, ayrıca bunlarla ilgili olarak yasal işlem yapıldığı Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 17 Ocak 2012 tarihinde açıklanmış, böylece süt denetimlerinde zehirli maddelere rastlanıldığı kabul edilmiştir. Çocuk ve Toplum Sağlığı gibi önemli ve hayati bir konuda yaşanan bu olaylar yapılan denetimlerin yetersiz olduğunu göstermektedir. 
Bu Kapsamda; İstanbul’da Süt Firmalarının denetimleri hangi sıklıkla ve ne şekilde yapılmaktadır? Zehirlenme vakası yaşanmış mıdır? Varsa herhangi bir işlem yapılmış mıdır?  

HABER: Gülşah GÜYÜK

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.