CHP'nin önergesine yanıt: Domuz eti hasta etti

CHP'nin önergesine yanıt: Domuz eti hasta etti

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in soru önergesine Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın verdiği yanıt, 9 yılda 366 kişinin domuz etinden rahatsızlandığını ortaya koydu.

Özkes, 2002'den itibaren domuz eti tüketimi nedeniyle vatandaşların sağlık sorunu yaşadığına dair herhangi bir teşhis olup olmadığını sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Akdağ, Türkiye'de 2004 yılında İzmir ve Antalya illerinde yaban domuzu etinden yapılan çiğ köfte tüketimi sonucu parazit hastalıklardan biri olan trişinelloz epidemisi görülmüş olup, İzmir ilinde 357, Antalya ilinde 8 vaka olmak üzere toplam 365 vakanın tespit edildiğini bildirdi.

Söz konusu hastalığın Türkiye için bir halk sağlığı problemi değilken birtakım kişilerin sorumsuz davranışı ve yanlış bir beslenme anlayışı sonucunda bu hastalığın sınırlı bir alanda problem olarak ortaya çıktığını ifade eden Sağlık Bakanı, şöyle dedi:

"Konuya ilişkin bakanlığımca trişinelloz epidemisi durumunda gerek vaka yönetiminin uygun bir şekilde sağlanması, gerekse vakalara zamanında müdahale edilerek doğru bir şekilde tedaviye alınması amacıyla hazırlanan 2004/28 sayılı genelge ile trişinelloz vakalarında yaklaşım dokümanı ve vaka bildirim çizelgesini illere gönderdik. Aktif bir takip ve müdahale uyguluyoruz."

2012 yılında Tekirdağ ilinde 1 vakanın tespit edildiğini belirten Sağlık Bakanı, "Sahada ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde çalışma ve önlemler ile durum kontrol altına alınmıştır" dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.