Çocuk sahibi ol, uzun yaşa

Çocuk sahibi ol, uzun yaşa

Yapılan araştırmaya göre; hiç çocuğu olmayan kadınlar arasındaki ölüm oranı çocuklu kadınlardan dört kat daha fazla olurken çocuksuz erkeklerin ölüm oranı da çocuklu erkeklerden iki kat daha fazla.

 ’da yapılan bir araştırmaya çocuklu ailelerin diğer ailelere nazaran daha uzun yaşadığını ortaya çıkardı. Arhus Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre; hiç çocuğu olmayan kadınlar arasındaki ölüm oranı çocuklu kadınlardan dört kat daha fazla olurken çocuksuz erkeklerin ölüm oranı da çocuklu erkeklerden iki kat daha fazla.

1994 ile 2005 yılları arasındaki  sahibi olabilmek için ’nın farklı yerlerindeki doğum kliniklerine başvuru yapan 21 bin kişi ile görüşülerek gerçekleştirilen ; hayatın neşe kaynağı olan çocukların aynı zamanda daha sağlıklı bir ömür için de önemli bir adım olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın arkasındaki isimlerden biri olan Profesör Esber Agerbo, çocukların hayata birçok anlamda kalite getirdiğini söyledi. “
 sahibi olmayan erkekler,  sahibi olanlara nazaran çok daha fazla hastalanıyor ve alkol ve uyuşturucu gibi sağlık için zararlı olan maddeleri çok daha fazla kullanıyor. Bu da doğal olarak ölüm oranını artırıyor.” dedi.

Araştırmada ayrıca çocukların ebeveynlerin ruhsal sağlığı üzerinde negatif bir etki yapıp yapmadığı da incelediklerini vurgulayan Profesör Agerbo, “Çocukların aileleri çileden çıkardığı ve psikolojilerine zarar verdiğine dair bir bulguya rastlamadık.” dedi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.