Emniyet canavarları!

Neredeyse her sabah E5 karayollunda yaklaşık kırk kilometre kadar seyrediyorum. Yolda en çok ilgimi çeken emniyet şeridini ihlal eden trafik magandaları oluyor. Bu yazıyı kaleme almamın nedeni ise; özellikle ambulans, itfaiye vb. hayati önem taşıyan araçlar için ayrılmış olan bu şeridi, magandaların kapatması yüzünden ambulansların kullanamıyor olduğuydu!..

Şimdi bu trafik canavarlarına sormak istiyorum! O ambulanstaki kişi siz ya da çocuğunuz olsaydı! Siz o şeridi ihlal edenler için ne düşünürdünüz? Siz düşüne durun ben makalemin sonunda halkın konuyla ilgili görüşlerinden bazılarını da size anlatacağım…

 Emniyet şeridi: genellikle trafiğin yoğun olduğu yollarda, yolun en sağında bulunan ve gayriihtiyarî ve de mücbir sebepler dışında kullanılması yasak olan şerittir. Bu şerit ancak hayati önem taşıyan vasıtalarca kullanılması gerekir.

Şeridi kullananlar belli ki bu güne kadar hiç ambulansta taşınmamış veya bir yakınını taşıtmamıştır. Özellikle İstanbul plakalı araçlar bu şeridi ihlal edince; Anadolunun çeşitli illerinden gelmiş yabancı plakalarda onlara eşlik ediyor. Bir de bakıyorsunuz ki emniyet şeridinde yer yer kuyruklar oluşmuş!...

İstanbul’dakileri anladık, onlar besbelli magandadır! Çünkü araç sollamak için adam bu şeridi kullanmayı adet edinmiş! Peki, ya yabancı plakalı kardeşim! Geldiğin memlekette hiç mi emniyet şeridi yok? Sen emniyet, ilk yardım ya da acil durum şeridi diye hiç mi bir şey duymadın! Veyahut senin anlayacağın şekliyle, yolun en sağında bir araç sığacak şekilde düz bir çizgi ile diğer şeritlerden ayrılmış olan bu yolu… Sen neden ihlal ediyorsun?

İşte bu şeridi ihlal etmek bana göre cana kastetmektir! Cinayete teşebbüsten başka bir şey değildir! Yani siz hiç düşünmeden trafiğe kapattığınız bu yolu kullanamadığı için hastaneye yetiştirilemeyen hasta ya da yaralının belki de ölümüne sebep olduğunuzu bile hiçbir zaman bilemeyecek ya da öğrenemeyeceksiniz!.. Belki de sabırsızlığınız ve cehaletiniz yüzünden kullandığınız bu şeritten dolayı; hiç tanımadığınız kişilerin ölümüne ya da ömür boyu felç kalmasına neden olacaksınız!..

Trafik ekipleri yakaladıkları her yerde hiçbir bahaneyi kabul etmeden cezayı yazıyorlar, kamera kayıtlarıyla tespit edilenlerin adreslerine ceza kayıtları yollanıyor ve ehliyetinize ceza puanı işleniyor, o ayrı; ama yakalanamayan magandalar siz hala bu şeritten yararlanmaya devam ediyorsanız bakın bu şerit ve sizin için sosyal ve görsel medyadan derlediğim diğer insanların düşüncelerinden bazılarını yazayım:

-          Bizde genellikle gerçek amacı dışında ve bağımsız üçüncü bi şerit olarak kullanılan rahatsızlar tarafından ilgi manyağı edilmiş şerit..

-          Trafik magandalarının işgal ettiği şerit.

-          Canavarların mesken tuttuğu yol…

-          Özellikle trafiğin yoğun olduğu zamanlarda, kullanılmasında hiçbir sakınca yokmuş gibi bazı kendini bilmezler tarafından işgal edilen şerit…

-          Amacı dışında kullanılan ve diğer insanların canlarının hiçbir öneminin olmadığını gösterenler için ek yol olarak algılanan ek şerit…

-          Ülkemizde adı o. çocuğu şeridi olarak değiştirildiği takdirde gereksiz kullanımının azalacağını düşündüğüm, acil durum şeridi.

-          Bazı g..tlerin gereksizce kullandığı şerit

-          Medeniyetten ve insanlıktan bihaber kişilerce ve gereksizce kullanmanın hiç bir yaptırımı olmadığını düşündüğü şerit.

-          Bir uyarı yapalım diyeceğim ama o şeridi kullanan insanların buraları okuyabileceğini hiç zannetmiyorum!..

-          Merak edenler için; ceza maddesi : 47/1-c, ceza miktarı : 72,00 TL,  Ceza puanı : 20, Cezanın tanımı : trafik işaret levhaları, cihazları ve yer işaretlemeleri ile belirtilen veya gösterilen hususlara uymamak.

 

Bu dünya etme bulma dünyasıdır! Bugün ne ekersen yarın da onu biçersin, sen ölür de biçemezsen; eğer, işte o ektiğini biçmek; çoluğuna çocuğuna kalır!.. !denizbatu!


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.