Evlilik için Kast Sistemi (2)

 

Evlilikte dengini seçmek, kişinin asaletine bakmak, tarafların aileleriyle olan ilişkilerini gözlemlemek evliliğin sağlam bir zemine oturtulması için önemli şeylerdir. Evlilik bu sağlam temeller üzerine kurulmadığı sürece yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

            Kültürel farklılıklardan doğan anlaşmazlıklar ve sıkıntılar sonucu oluşan boşanmalara bakıldığında evlenilecek kişinin kendi kültüründen olmasında fayda olduğunu göstermektedir.

            Peygamber efendimiz (S.A.V.) bir kadın ile üç şey için evlenilir, zenginliği, güzelliği ve iyi ahlakı için; siz iyi ahlaklı olanını seçin, diye buyurmuşlar.

            Erkek içinde, kadın içinde iyi ahlak sahibini bulmak, mutlu bir insanla evlenmek, evliliği de sürekli ve mutlu kılacaktır, ekonomik durumda evlilikte gerçekten çok önemlidir. Aşkım seninle bir kara çadırım, bir kuru soğanım olsun ama yinede senle olayım sözünün sadece efsanelerde ve Yeşilçam da mutluluk getirdiği görülür. Ekonomik sıkıntılar ilerleyen dönemlerde kişinin evliliğine de yansıyacağı için buna da dikkat etmek gerekir.

            İnsanın evliliğinde mutlu olabilmesi için öncelikle kendinin mutlu olması gerekir, mutsuz bir insan hiç kimseyi mutlu edemez.

            Evlilikte önemli hususlardan biri de tensel uyumdur. Eskiden eğreti gelin kültürü ve sağdıç eğitimleri vardı, bunlardaki amaç bireyleri cinsel eğitimlerle birlikte evliliğe hazırlamaktı. Zamanla bunlar tamamen terk edildi. Kişi cinsel eğitimlerden ve bilgilerden bihaber şekilde kendini evliliğin ortasında buluverir oldu. Cinsel birliktelikte amaç orgazma odaklı bir birliktelik yerine karşı tarafın mutluluğuna odaklı ve daha çok tensel duyuma odaklı bir birliktelik olması da yine evlilikte daha fazla mutluluğa ulaşmanın gereklerindendir.

Dünya güzellerinin ve dünya yakışıklısı insanların bile aldatıldığı, boşandığı bu dönemde güzelliğinde hiçbir öneminin olmadığı anlaşılmaktadır.

            Cinsellik üzerine yeteri derecede eğitim almamış, cinsel konuların konuşulması ayıp sayılan, çocuklarına temel cinsel konularda bile yeteri derecede bilgi vermeyen toplumlarda, cinsel mutsuzluklar yüzünden gerçekleşen boşanmalar yine evliliklerin yıkılma sebepleri arasındadır.

            Sonuç olarak; atasözleri ve Peygamber efendimizin buyurduğu gibi insan ahlaklı ve asaletli olanı, en önemlisi de kendinden utananla evliliği düşünmeli… Benden söylemesi

Evlenmeden önce iki kere düşün, sen ona lâyık mısın; o senin layığın mı? !denizbatu! 

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.