' GES, MİT’e bağlandı, şehit sayısı arttı'

' GES, MİT’e bağlandı, şehit sayısı arttı'

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın sorusu üzerine, Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nın MİT’e bağlanmasından sonra terörle mücadele kapsamında verilen şehit sayısının yüzde 50 arttığını

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın önergesine verdiği yanıt, Genelkurmay Elektronik Sistemler (GES) Komutanlığı’nın MİT’e bağlanmasının ardından, 2012 yılı içerisinde terörle mücadele kapsamında verilen şehit sayısının yüzde 50’ye yakın bir oranla arttığını ortaya koydu.

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın soru önergesini yanıtlayan Bakan Yılmaz, 1 Ocak-31 Ağustos 2011 döneminde 52 personelin şehit düştüğünü, GES Komutanlığı’nın MİT’e devredilmesinin ardından 1 Ocak-31 Ağustos 2012 döneminde ise 72 personelin şehit düştüğünü açıkladı. Oran, “Sayın Bakan GES’in MİT’e devrenin ardından özellikle arazideki askere bilginin, duyumun, istihbaratın aktarılmasında gecikme yok diyor ama maalesef verdiğimiz şehit ve yaralanan asker sayılarımız kendisini doğrulamıyor” dedi.

 

BÜROKRASİ İSTİHBARATI MI AKSATIYOR?

 

Oran, Bakan Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, GES Komutanlığı’nın bu yıl içerisinde MİT’e bağlanmasının ardından, operasyon bölgesindeki tümen, tugay ve alay seviyesindeki birliklerin görev yapamaz hale geldiği iddialarını gündem getirmişti. Oran, “Eskiden GES Komutanlığı Dinleme/Kestirme timlerinin, operasyon icra eden komutanlıkların emrinde görev yaparak, anında elde ettiği istihbari bilgileri aktardığı, bugün ise elde edilen bilgilerin önce MİT Sinyal İstihbarat Başkanlığı’na (SİB) geldiği, oradan Genelkurmay’a, buradan da birliklere dağıtılması nedeniyle operasyonların gecikmesine ve çatışma sırasında şehit-yaralı asker sayısının artmasına yol açtığı duyumu doğru mudur?” diye sordu.


 

BAKAN "GECİKME YOK" DİYOR AMA...

 

Bakan Yılmaz ise verdiği yanıtta, şunları kaydetti:

“GES Komutanlığı’nın MİT’e devredilmesi, TSK’nın istihbarat ihtiyaçlarının devir teslim öncesinde olduğu şekliyle, bilgi ve zaman kaybı olmaksızın devam etmesi esasına bağlı olarak gerçekleştirilmiştir. Devir-teslim tarihinden önceki çalışma esasları, devir-teslimin tamamlanmasından sonra da hiçbir değişikliğe uğramadan devam etmektedir. GES Komutanlığı’nın MİT’e devir-teslim tarihinden önceki çalışma esasları, devir teslimin tamamlanmasından sonra da hiçbir değişikliğe uğramadığı için tümen, tugay ve alay seviyesindeki birlikleri menfi yönde etkileyecek veya görev yapamaz hale getirecek bir durum oluşmamıştır. Mevcut durumda TSK’nın istihbarat ihtiyaçları, GES Komutanlığı’nın MİT’e devredilmesinden önce olduğu gibi aynı şekilde karşılanmakta, hatta verilen desteğin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bilgi aktarımında herhangi bir gecikme olmamaktadır.”

 

YARI YARIYA ARTIŞ VAR

 

Oran, Yılmaz’ın bu yanıtı üzerine şu açıklamayı yaptı: 

“Önergemde ayrıntılarını yazdığım gibi GES Komutanlığı arazide teröristle sıcak çatışmaya giren, arama-tarama yapan askerimizin gözü kulağı. Sayın bakan GES’in MİT’e devrinin ardından özellikle arazideki askere bilginin, duyumun, istihbaratın aktarılmasında gecikme yok diyor ama maalesef verdiğimiz şehit ve yaralanan asker sayılarımızın kendisini doğrulamıyor. Tam tersine şehit ve yaralı asker sayımızın geçen yıla oranla yarı yarıya arttığı görülüyor. Milli Savunma Bakanı bu durumu neyle açıklayacak acaba çok merak ediyorum. İstihbarat kurumlarının birbirleri arasında bilgi saklaması ve bilgiye aktarmada çok da istekli olmaması tüm dünyada yaşanan bir durumdur. Türkiye de bunu önlemek amacıyla, bu gerekçeyle Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'nı kurmuştu. O zaman neden durmaksızın şehit ve gazi sayımız artıyor. Demek ki siyasi iradenin, hükümetin yaptığı yanlışlıklar var ve bunları bir an önce görüp hatadan dönmesi gerekmektedir.”

 

52 İDİ 75 OLDU

 

Yılmaz verdiği yanıtta şu rakamları verdi: “1 Ocak-31 Ağustos 2012 arasında terör örgütü ile mücadele sırasında; 7 subay, 10 astsubay, 31 uzman erbaş, 27 er olmak üzere 75 TSK personeli şehit düşmüş, 214 TSK personeli yaralanmıştır. 1 Ocak-31 Ağustos 2011 arasında ise terör örgütü ile mücadele sırasında, 3 subay, 7 astsubay, 18 uzman erbaş, 24 er olmak üzere 52 TSK personeli şehit düşmüş, 107 TSK personeli yaralanmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.