İBB Meclisi'nde Yeşil Alan Tartışması

İBB Meclisi'nde Yeşil Alan Tartışması

Kartal’da bulunan ve üzerinde cemevi bulunan arazi üzerine yapılması planlanan sosyal ve kültürel tesisin yeşil alanı azaltacağı gerekçesiyle reddedilmesi CHP Grubu tarafından eleştiriyle karşılandı.

 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısının son oturumu gerçekleştirildi. Kartal Belediyesi’nin Yakacık’ta bulunan 4 bin metrekarelik arazi üzerine sosyal ve kültürel tesis yapılması için sunulan önerge İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından ret edildi. Komisyon kararının okunması üzerine söz alan CHP Grup Başkanı Fahrettin Yanbak, üzerinde cemevi bulunan arazinin yeşil alan azaltılacağı gerekçesiyle ret edilmesine tepki gösterirken, Hoşdere Köyü Harmanlık mevkiinde ki 190 dönümlük arazinin imara açılmasını manadar bulduğunu ifade etti.

Yanbak; “Burada kısmen park alanında, kısmen dere koruma kuşağında, kısmen de yapı yasağı getirilecek alanda bulunan 4 bin metrekarelik alanla ilgili Kartal Belediyesi’nin sosyal kültürel tesis alanına alınması ile ilgili talep var. Meclis komisyon raporunda burayı yeşili azaltacağından dolayı ret ediyoruz. Buranın üzerinde şu anda bir cemevi var ve Alevi vatandaşlarımız ibadetlerini yapmaktadır. Ak Parti, Türkiye’de iktidara gelirken, daha çok demokrasi, daha çok özgürlük ve son zamanlarda da açılımlarla özgürlükleri savunarak iktidara geldi. Ama burada görünüyor ki, şu anda cemevi olan ve ibadet edilen bir sosyal tesis alanını da ret ediyorlar. Gerekçe olarak yeşil alan azaltılacak diyorsunuz ama diğer yanda 190 dönüm özel mülkiyeti imara açıyorsunuz. Bir Kartal Belediye Başkanı’na mülki olan bir yerde sosyal kültürel tesis alanı yapacağım diyor, yeşilin yok olacağı gerekçesiyle ret ediyorsunuz. 190 dönüm yeşil alanı imara açıyorsunuz” şeklinde konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Fahrettin Yanbak, İmar ve Bayındırlık Komisyonu Raporu’nun geri çekilmesini ve tekrar değerlendirilmesini talep ettiklerini belirtti.

AK Parti olarak cemevleri yapılmasına karşı olmadıklarını belirten AK Parti Grup Başkan Vekili M.Ergün Turan, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Sözkonusu alan 1990 yılında Kartal Belediyesi’ne bağış yapılmış bir alandır. Özel sosyal kültürel tesis alanına alınma amacı da cemevi yapılması ile ilgilidir. Burası park alanıdır. Gerekçeleri de içindedir, uygun görülmemiştir. Şu anda yine Kartal’da cemevi yapılması hususunda bir derneğin talebi var ve görüşme aşamasındayız. Bir cemevi yapılmasına karşı değiliz.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.