İstanbul, En Şeker Rekoru kırdı

İstanbul, En Şeker Rekoru kırdı

Diyabet Hastalığına dikkat çekmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Türk Diyabet Vakfı'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği En Şeker Rekor organizasyonuyla 7 bin 42 kişinin kan şekeri ölçümleri yapıldı. Böylece Filipinler'in rekoru geçildi.

 Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksinde gerçekleşen yeni kan şekeri ölçümü dünya rekor denemesi 7042 kişinin katılımıyla ile kırıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün himayesinde, Türkiye Diyabet Vakfı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle organize edilen ''En Şeker Rekor Denemesi'', Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi'nde gerçekleşti.  

Diyabet Hastalığına dikkat çekmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı ile Türk Diyabet Vakfı'nın ortaklaşa gerçekleştirdiği "Diyabeti Durduralım" Projesi kapsamında "En Şeker Rekor Denemesi" 7042 kişi ile kan şekeri ölçümü yapılarak kırıldı. 

İstanbullular sabahın erken saatlerinde Bayrampaşa Hidayet Türkoğlu Spor Kompleksi'ne akın ederek rekorun kırılmasına destek oldular. Sabah 09.30'da başlayan "Kan Şekeri Ölçümü  Tarama" etkinliği 17.30'a kadar sürdü. 

FİLİPİNLER'İN 5 BİN KİŞİSİ GEÇİLDİ

Kan şekeri ölçümü tarama etkinliği sona erdiğinde Guiness Türkiye Temsilcisi Şeyda Subaşı Gemicinin resmi açıklamayı yaparak rekorun kırıldığını açıkladı. Gemici; rekorun geçen Temmuz ayında 5 bin 217 kişiyle Filipinler'de kırıldığını anlatarak, ''Bugünkü rekor 8 saat içerisinde yapılan en çok kan şeker ölçümü oldu. Rekor 7 bin 42 ile kırıldı'' ifadelerini kullandı. 

İSTANBUL ŞEKER TADINDA BİR REKOR KIRDI
İBB Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Muzaffer Saraç; "İstanbul şeker tadında bir rekor kırdı. Bu gurur İstanbulların ve Türkiye'nindir. Sinsi bir hastalık olan Diyabet konusunda farkındalık yaratıp halkı bilinçlendirdiğimiz için mutluyuz. Proje boyunca desteklerini esirgemeyen ve görev alan herkese teşekkür ediyorum" dedi. 

En Şeker Rekor'un kırılmasında 121 hemşire, 2 endokrinolog, 20 teknisyen, 140 görevli personel, toplam 283 kişi görev aldı.  

Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz "Diyabeti Durduralım" Projesine destek olan bütün katılımcıları kutlayarak Plaket takdiminde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.