İstanbul Tabip Odası’nda Yeni Yönetim

İstanbul Tabip Odası’nda Yeni Yönetim

Avrupa ve Türkiye’nin en büyük tabip odası olan İstanbul Tabip Odası’nın üyeleri, dün sandık başına gitti. 30 bin üyesi bulunan odanın seçiminde 3 ayrı liste yarıştı. Seçimi, 10 yıldır yönetimde bulunan Demokratik Katılım Grubu kazandı.

İstanbul Tabip Odası üyeleri, yeni yönetim kurulunu seçmek için dün saat 09.00’da Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi ile Sultanahmet Ticaret Meslek Lisesi’ndeki sandıklarda oy kullandı. Seçimlerde yönetimde olan “Demokratik Katılım Grubu”, “Sağlıkta Birlik Grubu” ve “Özgür Hekimler Platformu” yarıştı. 

Nitelikli sağlık hizmeti

Demokratik Katılım Grubu adına konuşan Fethi Bozçalı, “Bizler nitelikli sağlık hizmetinin sunulması gerektiğini düşünüyoruz. Bizim bir geleneğimiz var. Hekimlerin haklı ve onurlu mücadelesini sonraki dönemde de yükseltmek istiyoruz. Bizim temel hedefimiz onurlu bir hekimlik süreci içinde insanların nitelikli sağlık hizmeti almasını temel olarak arzuluyoruz” dedi. Son dönemlerde sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin arttığına dikkat çeken Bozçalı, şiddetle ilgili hükümete ve TBMM’ye çözüm önerisi sunduklarını söyledi. 

Özgür Hekimler Platformu’ndan İbrahim Sözen, İstanbul Tabip Odası’nın bugüne kadar sürdürdüğü muhalif duruşu desteklediklerini ancak yöntemlerini yetersiz ve eksik bulduklarını belirtti. 


Kötü algı yaratılıyor

Sözen şunları söyledi: “Doktorların hak kayıpları Cumhuriyet tarihinin en ağır hak kayıpları düzeyinde ilerlemektedir. Doktorlar emeklerini özgürce sergilemekten yoksun bırakılmışlardır. Sağlık personeliyle ilgili toplumda bilinçli olarak kötü bir algı yaratılmaya çalışılmıştır.” 

Sağlıkta Birlik Grubu’nun başkan adayı Prof. Dr. Ali İhsan Taşcı da konuşmasında mevcut yönetimi eleştirdi. Taşçı, “İstanbul Tabip Odası, hekimlerin hak ve menfaatlerini koruyan, hastalara daha iyi hizmet vermek için çalışmalar yapan bir oda haline getirilmeli. Mevcut yönetim odayı çok siyasileştirmiştir. Mevcut yönetim tüm hekimleri kapsamamaktadır” dedi. 

Oyların yüzde 63’ünü aldı

Oy verme işlemi saat 17.00’de sona erdi. Resmi olmayan rakamlara göre oyların yüzde 63’ünü alan Demokratik Katılım Grubu seçimin galibi oldu. Özgür Hekimler Platformu oyların yüzde 22’sini alırken, Sağlıkta Birlik Grubu da oyların yüzde 15’ini alabildi. İstanbul Tabip Odası’nın 2012-2014 dönemindeki yeni yönetimi, aynı zamanda mevcut Başkan olan Prof. Dr. Taner Gören, Dr. Ali Çerkezoğlu, Dr. Ali Özyurt, Dr. Feray Kaya, Dr. Ümit Şen, Dr. Emel Atik ve Dr. Fethi Bozçalı’dan oluştu. Yeni başkan, 7 kişilik yönetim kurulu tarafından belirlenecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.