İstanbul’da 200’den fazla sağlıkçı virüse yakalandı

İstanbul’da 200’den fazla sağlıkçı virüse yakalandı

Türkiye genelinde korona virüsüne yakalan sağlık personeli sayısı 601 iken, İstanbul’daki sayının ise 200’ün üzerinde olması vahameti ortaya koydu.

TEST SONUÇLARI ÇIKMAYAN SAĞLIKÇILARIMIZ VAR

Sağlık çalışanlarına göre bu rakama Kovid-19 semptomları görülen ancak test sonuçları henüz çıkmamış olan sağlık çalışanları da eklenecek.

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu ise sadece İstanbul’daki özel hastanelerde 100’den fazla hekimin enfekte olduğunu, kentte virüs bulaşan toplam sağlık çalışanı sayısının ise kent 200’ün üzerine çıktığını açıkladı.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA RUTİN TEST YAPILMALI”

İstanbul Tabip Odası Aile Hekimliği Kolu üyesi Dr. Emrah Kırımlı ise, ilk testi pozitif çıkmayan ancak belirtisi olan ve akciğer tomografisinde hastalığı net ortaya çıkan olguların bulunduğunu belirterek şunları dedi:

“İLK TESTİ NEGATİF AMA VİRÜS SAYISI HESAPLANMIYOR”

PCR testi pozitif sonuç verdiğinde yüzde 99.9 doğruluk payı var. Ancak bazen yanlış örnek alınması veya virüs sayısının az olması nedeniyle ilk testi negatif çıkıp çalışmaya devam eden meslektaşlarımız da oluyor.

Sağlık çalışanları için hiçbir semptom gözetilmeksizin rutin testler yapılmalı. Özellikle İstanbul ve İzmir genelinde şu saatten itibaren ateşi olmayan ancak tat almada sorun yaşayan, öksüren veya diğer belirtileri olan kişiler de Kovid-19 kabul edilerek izole edilmesi gerekir.

İlçeler bazında elimizde net veriler yok. Ancak çalışmak zorunda olup her gün işine giden insanların yaşadığı dar gelirli bölgeler vaka sayısı açısından biraz daha riskli olabilir.

SAĞLIÇ ÇALIŞANLARINA MALZEMELER YENİ GELDİ

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir “İstanbul’da 32 aile hekimi, 13 ebe ve hemşire ile 7 personel olmak üzere toplam 52 personelin test veya tomografi sonuçları pozitif. Koruyucu ekipman 16 gündür gelmiyordu. Cuma maske geldi. Eldiven, tulum, gözlük, bone hiç gelmedi. 16 gün önce de bir kutu cerrahi maske gelmişti” dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.