İticü'den Emektarlarına Teşekkür Gecesi

İticü'den Emektarlarına Teşekkür Gecesi

14 Nisan 2001'de İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin (İTİCÜ) kuruluşundan bugüne kadarki süreçte emeği geçen akademik ve idari personel, geçtiğimiz günlerde Eminönü Kampüsü'nde bir a

 


14 Nisan 2001'de İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal  Hizmetler Vakfı tarafından kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin (İTİCÜ) kuruluşundan bugüne kadarki süreçte emeği geçen akademik ve idari personel, Eminönü Kampüsü'nde bir araya geldi. 

İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken ve İTİCÜ Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren'in 
ev  sahipliğini üstlendiği gecede; İTO Yönetim Kurulu Başkanı ve İTİCÜ Mütevelli Heyeti Üyesi Dr. Murat Yalçıntaş, İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken, eski Mütevelli Heyeti Başkanı Sönmez Köksal ile üniversitenin kuruluşundan bugüne rektör olarak görev alan Prof. Dr. Sait Sevgener, Prof. Dr. Ateş Vuran ve Prof. Dr. Sabri Orman birer  konuşma  yaptı.  Konuşmalarda  sık sık üniversitenin kuruluşunda büyük emeği geçen ilk genel sekreter rahmetli Prof. Dr. İsmail Özaslan da anıldı. Kürsüye çıkan isimler duygularını dile getirirken, 11 yılda 73 öğrenciden 5 bin 835 öğrenciye ulaşan İTİCÜ'nün dört kat büyüyen fiziki yapısına dikkat çekti. İTO'nun prestij projesi olarak kurulan üniversitenin bundan sonraki hedeflerinde de aynı şevk ve heyecanın devam etmesi temennisinde bulunuldu. 

"HEP BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ" 


Törende ilk konuşmayı yapan İTİCÜ Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, üniversitenin kuruluşundan bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu. "Kaliteli, itibarlı, reytingi yüksek Üniversite, öğrencilerin ve toplumun beklentilerini en iyi karşılayan üniversitedir" diyen Ekren, "Bunun en önemli belirleyicisi ise akademik ve idari personelin yapısı ve özellikleriyle, karşılıklı diyalog ve birlikte üniversiteyi en üst sıralara çıkarma duyarlılığıdır" ifadelerini kullandı. 

İTİCÜ'nün bu özelliğini ön plana çıkarmak istediklerini belirten Ekren, "Sürdürülebilir performans için yapmamız gereken; kendimize güvenmek, birbirimize güvenmek, bilgi birikimini ve tecrübelerimizi paylaşmak, öğrencilerimize ve toplumumuza maksimum fayda sağlamak için örnek ekip çalışması sergilemek, karşılıklı sevgi ve saygı ortamını oluşturmak ve bunu özenle korumaya çalışmaktır. İstanbul Ticaret Üniversiteli olmanın onurunu ve gururunu hep birlikte oluşturacağız" diye konuştu. 

"NETWORK GELİŞİYOR" 

Sözlerine, üniversitenin kurucularını şükranla anarak başlayan İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken de üniversitenin 130 yıllık geçmişi olan dünyanın sayılı odalarından İTO'nun prestij projesi olduğunu hatırlatarak, "Bu nedenle hedeflerimiz her yönüyle sınırlarımızı aşmalı" mesajı verdi. Erken, konuşmasının devamında mekan, öğrenci ve akademisyen kalitesine değinerek, "Bunlar yükselmemizde önemli yer tutuyor. Kumaş ne kadar güzel olursa ondan üretilen elbise de o derece güzel olur. 10 yıllık gelişmede edindiğimiz alanı ikiye katladık. Mekansal belli büyümelere kavuştuk. Burslarla yüksek puanlı öğrencileri kazanma gayretlerimiz sürüyor. Üniversitemiz, İTO ile birlikte bir anlamda Üniversite sanayi iş birliği örneğini ortaya koyabilme potansiyeline sahip. Kurucumuz olan İTO ile bu alandaki networkümüzü geliştirmeye çalışıyoruz. 11. yıla herkesin gayretiyle geldik. Bu süreç içinde emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Akademisyenlerle idari kadromuzun bir araya geldiği bu toplantıdan alacağımız şevkin üniversitemizi daha iyi noktalara götürmesine vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı. 

"GURUR DUYUYORUM" 

Geceye katılan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, üniversitenin bugünlere gelmesinde emeği geçenlerle aynı salonda bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Yalçıntaş, konuşmasının devamında, "En uzun yolculuk küçük bir adımla başlar. İTİCÜ, geldiğimiz bu noktada ciddi anlamda kendisinden söz ettiren bir Üniversite oldu. Bugüne kadar emeği geçenlere İTİCÜ Mütevelli Heyeti Üyesi olarak teşekkürlerimi, İTO Yönetim Kurulu Başkanı olarak minnetlerimi ve işadamı olarak şükranlarımı sunmak istiyorum. İTİCÜ, bundan sonra da gerçek anlamda öncü bir şehir üniversitesi olmaya devam edecektir" dedi. 

Törende söz alan üniversitenin eski Mütevelli Heyeti Başkanı Sönmez Köksal da İTİCÜ'nün de diğer benzeri kurumlar gibi tarihte uzun bir yolculuğa çıktığını ve her geçen gün daha da kurumsallaşacağını dile getirdi. 

Törene katılan eski rektörler de yaptıkları konuşmalarda duygularını dile getirdi. Prof. Dr. Sait Sevgener, duygu yüklü konuşmasında, 1995 yılında başlayan sürecin Nisan 2001'de ilk açılışla önemli bir noktaya geldiğini hatırlattı. Sevgener, üniversitenin kuruluşunda büyük emeği geçen ilk genel sekreter rahmetli Prof. Dr. İsmail Özaslan ve diğer emektarları da bir bir andı. 

Prof. Dr. Ateş Vuran da kurumsallaşmanın getirdiği güç ve prestijle İTİCÜ'nün kamuoyu nezdinde farklı bir yere oturduğunu belirtti. Vuran, "Bugün gördüğüm ahde vefanın benim için ayrı bir değeri var. 10. yıl hizmet plaketi bugüne kadar aldığım en onurlu ödüldür" diye konuştu. 

Bir dönem önce rektör olarak görev alan Prof. Dr. Sabri Orman da, "Yüksek bir potansiyele sahip olan bu üniversitenin, bu potansiyeli tam olarak kullanma yolunda ilerlemesi beni sevindiriyor" dedi. 

İTO Mütevelli Heyet Başkan Vekili Hasan Büyükdede ile Mütevelli Heyeti Üyesi M. Zeki Sayın'ın da katıldığı gecede, üniversiteye 10 yıl aralıksız hizmet veren 22 akademik personel ile 33 idari personele teşekkür plaketleri ve hediyeleri takdim edildi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.