Kent konseyi ulaşım konusunu masaya yatırdı

Kent konseyi ulaşım konusunu masaya yatırdı

Sultanbeyli Belediyesi Kent Konseyi yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kent Konseyi’nin ilk toplantısının gündem maddesi “Sultanbeyli’de ulaşım” oldu.

Sultanbeyli Kent Konseyi, 2013 yılı ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kent Konseyi’nin 2012 yılında gerçekleştirdiği hizmetleri üyelerine aktarmak ve 2013 yılında yapılacak hizmetleri belirlemek üzere, Sultanbeyli Belediye Meclis Salonu’nda yaptığı toplantının açılış konuşmasını Kent Konseyi Başkanı Reşat Atalar gerçekleştirdi. Atalar, 2012 yılında yapılan çalışmalardan dolayı Kent Konseyi üyelerine teşekkür ederek, bu yıl yapılacak olan çalışmaların hayırlı olmasını diledi. Kent Konseyi’nin ilçe sorunlarını kendine dert edindiğini ve bu sorunlar hakkında fikir alışverişi yapmak için toplandığını ifade eden Atalar, “Kent Konseyi şehrin anlamlı parçalarının biraraya gelmesiyle oluşuyor. Sultanbeyli Belediyesi şehrin bir parçası olabilmek için önemli adımlar attı ve atmaya devam ediyor. Sultanbeyli’nin gelişimi devam ederken istedik ki, bu oturumda Sultanbeyli’nin ulaşımını konuşalım” dedi. Atalar’ın ardından, Sultanbeyli Belediyesi Fen İşleri Müdürü Mehmet Muhsin Polat ulaşım hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Asfaltı tamamlanmış yolların oranı yüzde 98

Fen İşleri Müdürü Mehmet Muhsin Polat, Sultanbeyli’nin ulaşım noktasında önemli bir yere geldiğinin altını çizdi. Polat, “Yaptığımız asfalt çalışmalarıyla, ilçemizdeki asfaltı tamamlanmış yolların oranını yüzde doksan sekize çıkardık. Kalan yüzde ikilik alanının yapımı için ise altyapı çalışmalarının bitirilmesi bekleniyor. Bu sene kaldırım çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.” dedi. Sultanbeyli’nin hayata geçen projelerle çehresinin değiştiğini ifade eden Polat, “Prestij sokaklar ilçeye bakışı değiştirdi. Ayrıca merkezde hem yaya trafiğini, hem de araç trafiğini rahatlattı” şeklinde konuştu. Yapılan kavşak çalışmalarını da en ince ayrıntısına kadar dinleyicilere aktaran Polat, “Mecidiye ve Çeşme Köprülü Kavşakları ilçemize trafik noktasında kuşkusuz büyük bir kolaylık sağladı.” dedi. “Bütün bunlar aslında TEM bağlantı yollarıyla başlayan değişimin taçlanmasıdır” diyen Polat, ilçenin önemli noktalarında yaptıkları kavşak çalışmalarından bahsetti.

Hat ve sefer sayılarında 3 yılda 3 kat artış

Toplu ulaşım hakkında detaylı bilgiler aktaran Polat, hat sayılarının ve sefer sayılarının arttığına dikkat çekti. İlçede 2009-2012 yılları arasında hat ve otobüs sayılarında yaklaşık 3 kata varan artışın olduğunu söyleyen Polat, “2009’da hat sayımız 8 iken, 2012’de bu sayı 23’ü buldu. Otobüs sayımız ise 321’den 985’e çıktı.” dedi. İETT’nin İstanbul ulaşımına kazandırdığı yeni otobüslere değinen Polat, “Anadolu yakasına tahsis edilen 100 yeni otobüsün 33’ü Sultanbeyli için çalışıyor” şeklinde konuştu.
Projeler devam ediyor.

Yeni hatlar için yetkili birimlerle görüşmelerin devam ettiğinin altını çizen Polat, hayata geçecek yeni projelerin müjdesini verdi. Polat “Kuzey ve Güney yanyollarımızı uzatmayı, yeni alt ve üstgeçitler yapmayı planlıyoruz. Öte yandan planlarımız arasında 2013 yılı içerisinde Şanlıurfa Caddesi ve bağlantılı sokaklarda prestij cadde uygulaması ile 4 katlı bir otopark yapımı var. İBB ve İETT ile yapılan görüşmeler sonucunda da duraklarda yeni düzenlemeler yapacağız,” dedi. 

“Metro Sultanbeyli’nin gelişimine hız katacak”

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ise katılımcılara Sultanbeyli’de yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Keskin, konuşmasını şöyle sürdürdü. “Ulaşım konusunda ilçemizin eksikleri var, ancak son yıllarda bu konu hakkında büyük gelişmeler de oldu. Anadolu yakasına verilen otobüslerin 33’ü bize tahsis edildi. Diğer taraftan yeni hatlar açıldı. Bunlar bizler için önemli gelişmelerdir.”

İstanbul’da hayat bulacak olan metro çalışmalarıyla Sultanbeyli’nin gelişimine gelişim katacağının altını çizen Keskin, yeni çalışmalardan bahsetti. İSKİ ile görüşmeler sonrasında dere ıslahlarının başladığını ifade eden Keskin, “Bu çalışmaların tamamlanmasıyla ilçemiz daha yaşanabilir bir hal alacak” dedi.

AK Parti İlçe Başkanı Ali Sevinç ilçenin kalkınmasında belediyeye desteklerinin tam olduğunu ifade etti. Sultanbeyli’nin ancak elele vererek büyüyebileceğinin altını çizen Sevinç, “Çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz” dedi. 
Konuşmaların ardından konsey üyeleri, Sultanbeyli’de ulaşım hakkında görüşlerini paylaştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.