''KİTABUKO''yla okullarda okuma alışkanlığının artırılması hedefleniyor

''KİTABUKO''yla okullarda okuma alışkanlığının artırılması hedefleniyor

Özel Alev Okulları, Japonlar tarafından ''BUNKO'' adıyla kurulan çocuk kütüphaneciliği sistemini öğrencilerde okuma alışkanlığını artırmak amacıyla, ''KİTABUKO'' adıyla ihtiyacı olan okullara taşımaya hazırlanıyor.

Özel Alev Okulları'ndan açıklamaya göre, kütüphanelerini çocuklar için cazip hale getirdikçe okuma oranının arttığını gözlemleyip, ''Alev kütüphanesinde öğrenciler mutlu oluyorsa niye ihtiyacı olan okullarda da aynı tarzda bir ortam oluşturmayalım-'' düşüncesinden yola çıkarak, Japonya'da uygulanan ''BUNKO'' sistemini ''KİTABUKO'' adı altında hizmete sunmaya hazırlanıyor. 
    
Küçük bir oda boyutunda ya da üç katlı bir binanın çocukların hoşlanacağı tarzda döşendiği çocuk kütüphanelerden oluşan oluşan ''BUNKO'' sisteminde, renkli, neşeli kitaplar, oyuncaklar ve resimlerle süslenen odaların sorumluluğunu gönüllü olarak üstlenen kütüphaneci, öğretmen, veli ve ev hanımları, çocuklarla bu mekanda oturuyor, çocuklara masallar okuyor ve bazen de onlarla oyun oynuyor. 
    
''KİTABUKO'' sisteminde de, kütüphanenin kurulacağı okulun seçilmesi ve MEB'den izinlerin alınmasının ardından, kütüphane için okulun vereceği bir oda gönüllü öğrenciler tarafından renkli, eğlenceli hale getirilecek. 
    
Bu kapsamda gönüllü veliler, öğrencilerle vakit geçirirken, öğrenciler de ''KİTABUKO''ya kitap, oyun veya oyuncak bağışı yapmak için harekete geçecek. 
    
İhtiyacı olan okullara kurulacak olan bu sistemle her öğrencinin bilgiye sınırsız erişiminin sağlanması için temel atılıyor. 
    

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.