Konut fiyatları Şişli'de patladı

Konut fiyatları Şişli'de patladı

Konut fiyatlarındaki artış en fazla Şişli'de yaşandı. Satılık konutta metrekare fiyatı ise 1.565 TL oldu.


Emlak satışlarındaki artış fiyatlara da yansıdı. Konut satış fiyatlarında son bir yılda yüzde 14 oranında artış yaşandı. İstanbul'da ise en fazla artış Şişli İlçesi'nde yaşandı.

Türkiye'de konut fiyatları artıyor. 5 ilde hazırlanan emlak endeksi verilerine göre, Türkiye genelinde son bir yılda ikinci el satılık konutta yüzde 14 oranında fiyat artışı yaşandı. Mart ayı verilerine göre satılık konutta metrekare fiyatı ise 1.565 TL oldu.

İstanbul’da ikinci el konutta son bir yılda yüzde 16 oranında değer artışı görüldü. Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2 oranında artışla İstanbul, metrekare bazında en yüksek artış yaşanan şehir olarak öne çıktı. Mart ayı verilerine göre İstanbul’da satılık konut metrekare fiyatı ise 1.926 TL oldu.

Mart ayında ikinci el konutların metrekare fiyatları bir önceki aya göre Ankara’da yüzde 0,3 oranında artarak 1.059 TL’ye, İzmir’de yüzde 1,1 oranında artış ile 1.364 TL’ye yükseldi. Antalya’da bir önceki aya göre değişim olmadı, metrekare fiyatı 1.103 TL ile aynı kaldı. Bursa’da ise metrekare fiyatı 1.061 TL ile bir önceki aya göre yüzde 1,3 oranında düşüş gösterdi.

 

ŞİŞLİ BİRİNCİ SIRADA

İstanbul’da fiyat artışı en çok yaşanan ilçeler; yüzde 9,4 ile Şişli, yüzde 7,5 ile Bayrampaşa, yüzde 6,8 ile Beşiktaş oldu. Fiyatı en çok düşen ilçeler ise; yüzde 21 ile Arnavutköy, yüzde 15 ile Beyoğlu, yüzde 9,5 ile Adalar oldu.

İstanbul’da satılık konutta en değerli semtler; Bebek, Yeniköy, Etiler, Harbiye ve Levent olarak öne çıktı.

KİRALARDA ARTIŞ YAŞANIYOR

Kiralık konutlarda ise, mart ayında bir önceki aya göre metrekare başına yüzde 10 oranında değer artışı ile İstanbul ve Ankara en yüksek artış yaşanan şehirler oldu. Bursa’da yüzde 9, İzmir ve Antalya’da ise yüzde 6 oranında artış görüldü.

İstanbul’da Kiralık konutta ise en değerli semtler; Bebek, Levent, İstinye, Baltalimanı ve Rumeli Hisarı olarak sıralanıyor.

Kira getirilerine göre amortisman süreleri ise İstanbul’da 14, Ankara’da 15, Antalya’da 16, İzmir ve Bursa’da 18 yıl oldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.