Oran: "AKP ağzını açan içeri alıyor"

Oran: "AKP ağzını açan içeri alıyor"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın sorusu üzerine, 2002 sonunda toplam 59 bin 429 hükümlü ve tutuklu cezaevlerinde iken bu sayının Eylül 2012 itibariyle 121 bin 889'a yükseldiğini bildirdi. Oran, "

Ergin, Şanlıurfa Cezaevi'nde Haziran 2011’de çıkan yangında 13 tutuklu ve hükümlünün hayatını kaybetmesi ile ilgili soruşturmanın halen sürdüğünü belirtti. Ergin ayrıca, 5 yıl içinde cezaevlerinde 106 bin kişilik ek kapasite elde edileceğini de açıkladı.

 

5 YILDA 106 BİN EK

Oran'ın soru önergesini yanıtlayan Adalet Bakanı Ergin, 2002 sonunda toplam 59 bin 429 hükümlü ve tutuklu cezaevlerinde iken bu sayının Eylül 2012 itibariyle 121 bin 889'a yükseldiğini bildirdi. Ergin, cezaevlerinin halen 140 bin kapasitesi olduğunu, bunun 18 Eylül 2012 itibariyle yüzde 87'sinin (89 bin 713 hükümlü, 32 bin 179 tutuklu) dolu olduğunu açıkladı. Ergin, halen 41 cezaevinin yapımının sürdüğünü, önümüzdeki 5 yıl içinde toplam 153 cezaevinin yapımının planlandığını böylece 106 bin 831 kişilik ek kapasite elde edileceğini de duyurdu.

SORUŞTURMA 6 AYDA BİTMEDİ

Ergin, Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevi'nin kapasitesinin 150 kişi artırıldığını ifade etti. Yangından sonra Şanlıurfa merkezinde 2 cezaevi inşaatı için de ihaleye çıkıldığını anlatan Ergin, Oran'ın 13 tutuklu ve hükümlünün yaşamını yitirdiği yangınla ilgili kimlerin sorumlu olduğuna ilişkin sorusuna ise "Kurumda çıkan yangın olayıyla ilgili Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli ve idari soruşturmaların devam ettiği anlaşılmıştır" yanıtını verdi.

"AKP AĞZINI AÇANI İÇERİ ALIYOR"

"AKP ile birlikte Türkiye ülke olarak bir açık cezaevine dönüştü. Rakamlar ortada işte 2002 sonunda toplam 59 bin 429 hükümlü ve tutuklu cezaevlerinde iken bu sayı Eylül 2012 itibariyle tam yüzde 100 artarak 121 bin 889'a yükselmiş durumda. Bu sayıya yorum yapmaya gerek var mı? Ağzını açanı, hakkını arayanı, demokrasi isteyeni, parasız eğitim isteyeni, yurdunu koruyanı içeri tıkan bir AKP var karşımızda. Ama korkunun eceli faydası yok AKP hangi taktiği uygularsa uygulasın artık halkımız gerçekleri görüyor. Bu karanlığı yıkıp güneşli günlere varmamıza az kaldı.

'MAHKUMLAR ÖLDÜKLERİYLE Mİ KALACAK?'

Ayrıca Urfa'da 13 tutuklu ve hükümlü yaşamını yitirmesi üzerine önergeyi haziran ayında verip ‘kimdir bunun failleri’ diye sormuşuz, aradan tam 6 ay geçmiş gelen yanıt ‘soruşturma sürüyor'… El insaf. O insanlar öldükleriyle mi kalacaklar, 6 ayda sınırı, yeri, zamanı belli bir ölüm olayının failleri nasıl ortaya çıkarılıp yargılanmamış olabilir! Gelişmiş demokrasilerde yargılama dahi yapılıp temyiz aşamasına geçilmiş olurdu bu süre içerisinde."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.