"Organlarımız toprak olmasın”

"Organlarımız toprak olmasın”

Esenler, ESAYDAM’da düzenlenen seminerde organ nakli konusunda vatandaşlara bilgi verildi. Seminerde konuşan İlçe Sağlık Müdürü Uysal, "Organlarımızı toprağa gömmeyelim. Bir hayat kurtaralım" dedi.

Esenler Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ile İlçe Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği Organ Bağışı semineri Esenler Belediyesi Aile Yaşam ve Danışma Merkezi (ESAYDAM)’da gerçekleşti.  

Seminere, İlçe Sağlık Müdürü Doğan Uysal, İlçe Sağlık Şube Müdürü Sevilay Bektaş ve çok sayıda vatandaş katıldı. Programda özellikle kadınların yoğun katılımı dikkat çekti. Semineri veren İlçe Sağlık Şube Müdürü Sevilay Bektaş, dünya ve ülke genelinde organ nakli hakkında bilgi vererek yılda yaklaşık 7 bin kişinin organ nakli beklediği söyledi. Barkovizyon eşliğinde sunum yapan Bektaş, “Organlarımızı toprağa gömmeyelim. Bir hayat kurtaralım. Organlarımız toprak olmasın” dedi. Gazetelerde yer alan haberleri örnek veren Bektaş,  organ bağışının dil, din, cinsiyet, renk, ırk ayırt etmediğini vurguladı. Hangi durumlarda organ nakli yapılıp yapılmayacağı hakkında da bilgi veren Bektaş, organ naklinin canlıdan canlıya ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişiden yapılabileceğini belirtti.

Bektaş’ın ardından konuşan İlçe Sağlık Müdürü Doğan Uysal da gelişmiş ülkelere göre ülkemizde organ nakli bağışının daha az olduğuna dikkat çekti. Uysal, organ bağışı konusunda toplumumuzdaki bilincin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Uysal’ın konuşmasının ardından program, organ nakli bağışında bulunmak isteyenlerin taleplerinin alınmasıyla sona erdi.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.