Özel Alev Lisesi'nden Uluslararası Alana Taşan Yarışma

Özel Alev Lisesi'nden Uluslararası Alana Taşan Yarışma

Özel ALEV Lisesi Sosyal Bilimler Bölümü tarafından düzenlenen “Özel ALEV Lisesi Kısa Film Yarışması Festivali”; bu sene uluslararası alana taşınarak “Özel ALEV Lisesi Uluslararası Kısa Film Yarışması” adıyla gerçekleştiriliyor.

“İnsan ve Çevre” konusunun işlendiği kısa filmlerle sinemaseverleri bir araya getirmeye hazırlanan yarışmanın jürisinde; Akasya Asıltürkmen, Hakan Algül, Esra Akkaya gibi isimler yer alırken, jüri başkanlığını başarılı yapımcı Zeynep Özbatur Atakan üstleniyor.  

Özel ALEV Okulları; öğrencilerin farklı kültürlerle tanışmaları, yabancı dillerini etkin bir biçimde kullanabilmeleri ve sinemanın evrenselliğini tatmaları amacıyla üç yıldır düzenlediği “Özel ALEV Lisesi Kısa Film Yarışması Festivali”ni bu sene uluslararası platforma taşıyarak “Özel ALEV Lisesi Uluslararası Kısa Film Yarışması” olarak gerçekleştiriyor ve yarışmanın sunuculuğunu oyuncu Aslı Asıltükmen yapıyor.

Kısa Filmin Teması “Çevre ve İnsan”
Özel ALEV Okulları; öğrencilerin yaşadıkları çevreye duyarlı bireyler olmalarına katkıda bulunmak, çevrelerinde farkındalık yaratmak ve bunu sanatçı duyarlılığında paylaşmalarını sağlamak amacıyla düzenlediği kısa film yarışmasının temasını “Çevre ve İnsan” olarak belirledi. Gelecek nesilleri sağlıklı çevrelerde yaşamaları için bilinçlendirmek adına “Çevre ve İnsan” temasıyla çekilen kısa filmlerin önemli etkilerinin olacağına inanan Özel ALEV Okulları’nın bu yarışmayı düzenlemekteki diğer amaçları ise; hazırlanan filmleri uluslararası alanda geniş kitlelere duyurmak ve öğrencileri genç yaşta sinemaya yönlendirerek onlara sinema sevgisi kazandırıp, sinemanın geleceğine katkıda bulunmak.

Jüride yer alan isimler
“Özel ALEV Lisesi Uluslararası Kısa Film Yarışması” için sinema ve televizyon dünyasının önemli isimlerinden Nihat Zengin, Akasya Asıltürkmen, Alper Erze ön elemeler için jüri koltuğuna otururken; Barış Yöş, Brigitte Goditsch, Semih Taytak, Hakan Algül ve Yrd. Doç. Dr. Erkan Büker ise 10’a indirilen kısa filmlerin 1.sini belirlemek için jüri koltuğunda yer alacaklar. Jüri başkanlığını başarılı yapımcı Zeynep Atakan Özbatur’un yaptığı “Özel ALEV Lisesi Uluslararası Kısa Film Yarışması”nda elemeler gerçekleştirilirken; temaya uygunluk, senaryoda özgünlük, görsellik ve kurgu kriterleri dikkate alınacak. 

Finale kalan isimler ücretsiz gösterilecek
Özyeğin Üniversitesi ve Goethe Enstitüsü’nün sponsor olduğu yarışmada; finale kalan kısa filmler 26 Mayıs'ta Goethe Enstitüsü’nde saat 10:00-13:00 saatleri arasında, 28 Mayıs'ta ise Özyeğin Üniversitesi’nde saat 13:00-16:00 saatleri arasında ücretsiz olarak gösterilecek. “Özel ALEV Lisesi Kısa Film Yarışması Festivali”nin diğer sponsorları arasında ise Bahçeşehir Üniversitesi, Cumhuriyet Gazetesi, Orion Eğitim Merkezi gibi kurumlar yer alıyor.

Ön elemeyi geçenler atölyeye katılabilecek
Özel ALEV Lisesi Sosyal Bilimler Bölümü tarafından düzenlenen “Özel ALEV Lisesi Uluslararası Kısa Film Yarışması”nın ödül töreni; 2 Haziran Cumartesi günü okulun konferans salonunda gerçekleşecek. Yarışmada, ilk üçe girenler para ödülü alırken ön elemeyi geçen kısa filmler de sinema alanında eğitimler veren çeşitli kurumlarda atölye çalışmalarına katılabilecekler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.