Sağlık çalışanları meslektaşları için yürüdü

Sağlık çalışanları meslektaşları için yürüdü

İstanbul'da sağlık meslek örgütleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, Dr. Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesini protesto etti. Dünya Tabip Odası Başkanı Gomez Do Amaral'ın da katıldığı eylemde sağlık çalışanları, hekiml

 


İstanbul'da sağlık  meslek örgütleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları, Dr. Ersin Arslan'ın bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülmesini protesto etti. Dünya Tabip Odası Başkanı Gomez Do Amaral'ın da katıldığı eylemde  sağlık çalışanları, hekimlere yönelik şiddetin önüne geçilmesini istedi. 

İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi önünde toplanan yaklaşık 3 bin doktor, sağlık çalışanı ve sivil toplum örgütü temsilcisi, meslektaşları için yürüyüşe geçti. Gaziantep'te ameliyat sonrası hayatını kaybeden bir hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın fotoğraflarını taşıyan grup, Millet Caddesi'ni trafiğe kapatarak Sultanahmet'teki İstanbul Sağlık Müdürlüğü'ne kadar yürüdü. Sağlık çalışanları, yürüyüş boyunca attıkları sloganlarda Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ı istifaya davet etti. 

İstanbul Sağlık Müdürlüğü önünde tekrar toplanan grup, saldırıda hayatını kaybeden Dr. Ersin Arslan için saygı duruşunda bulundu. Burada yapılan konuşmalarda, sağlık sisteminin hasta ile hekimi karşı karşıya getirdiğini ve politikacıların sağlık alanındaki yükü doktorların omuzlarına yüklediği ileri sürüldü. 

İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören de, sistemin vatandaşla hekimi karşı karşıya getirdiğini söyledi. Gören, "Biz halkımıza sağlık çalışanları olarak özgür iradimizle bir etki altında kalmadan hizmet etmek istiyoruz. Halkımızda yanlış bir algı oluşturuldu. Yanlış bilgi verildi. Sağlık çalışanları ile halkı karşı karşıya getiren bir sistem geliştirildi. Can güvenliğinin olmadığı bir ortamda hizmet vermek zorunda bırakıldık. Bu bir doğal felaket gibi her an büyük şiddet olaylarına ve ölümlere yol açma potansiyeli olan bir kriz durumudur. ve bir an önce bu krizin bütün taraflarının bir araya gelip çözmesi gerekmektedir." dedi. 

Eyleme katılan doktorlar ise suç işleyenlere yönelik cezaların ağırlaştırılmasını istedi. Hastanelerde ek tedbirler alınmasını isteyen doktorlar, saldırganlara hapis cezalı verilmesini talep etti. Dünya Tabip Odası Başkanı Gomez Do Amaral'ın da katıldığı eylem, alkışlarla sona erdi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.