Sağlık Sektörüne Büyük Darbe

Sağlık Sektörüne Büyük Darbe

Özel Hastaneler Derneği Başkanı Muharrem Usta, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 73 üncü maddesinde yapılan değişiklikle kamuya ait hastaneler dışında sözleşmeli özel sağlık kuruluşlarınca sunulan hizmete ek olarak alınabilecek ücret

 Muharrem Usta, “Maliyet analizleri doğru yapılmadan alınan kararla yasalaşan sınırlandırma, ülkemizde ‘özel kamu hastaneleri’ dönemini başlatacaktır. Bu durum özel sağlık sektörünün hem kendi içinde hem de kamu ile yapmış olduğu rekabeti ortadan kaldırcaktır. Rekabetin ortadan kalmasıyla sağlık sisteminde son yıllarda hafızamızdan silinen kötü ve kalitesiz dönemin tekrar geri dönmesi kaçınılmaz olacaktır” dedi.


Sağlık reformu kapsamında 2004 yılından beri sosyal güvenlik kurumlarının özel sektörden aldıkları hizmette fark uygulaması yapıldığını söyleyen Usta, “Kamu hastanelerinin yatırım, tıbbi cihaz, kira, doktor ve personel maaşları gibi sübvansiyonlarının olması nedeni ile SGK nın hizmet alımında kullandığı fiyat tarifesi kamu hastaneleri içindir. Aynı tarifenin özel hastanelere de kullanılması nedeni ile özel hastanelerin kamuda var olan sübvansiyonlara karşılık fark almaları serbest bırakılmıştır” dedi. OHSAD Başkanı Muharrem Usta açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“50 bin metrekare kapalı alan ve 200 yataklı bir özel hastane aynı konumda hizmet veren bir kamu hastanesi ile kıyaslandığında yatırım (amortisman ve finansman) kira, kamu tarafından ödenen personel giderlerinin toplamından oluşan sübvansiyon yıllık 27 – 40 milyon YTL’dir. Böyle bir hastanenin yapabileceği maksimum cironun 70 milyon YTL olduğu düşünülürse özel hastanenin alacağı % 30’luk fark ile sübvansiyondan gelen açığını kapaması mümkün değildir.

Kamudaki sübvansiyonları dengelemek için özelin almış olduğu farkları minimize ederek oluşacak yükü SGK ya yükleyerek ve farkın alınmaması sonucu ortaya çıkacak olan sağlık tüketiminin artmasından gelecek bir başka yükü de SGK nın taşıyacağını düşünürsek SGK nın bunun altından kalkmasının mümkün olmadığı anlaşılır. Bu durum, var olan erken emeklilik felaketinden farklı bir şey olmayacaktır.”

Yeni fiyat tarifesi şart

“Bakanlar Kurulu kararında geçen Fiyat Tespit Komisyonunun belirleyeceği ücretlerin, kamu tarafından yürütülmekte olan HÜYAP maliyet analizi çalışmasının ortaya çıkmış olan sonuçları da dikkate alınarak şekillenmesi ve bu çerçevede yeni bir fiyat tarifesi hazırlaması gerekir” diyen OHSAD Başkanı Usta, “Yeni bir fiyat tarifesi hazırlanması gereğinin yasa metninde de bir zorunluluk olarak bulunduğu gözden kaçırılmamalıdır. Bunlar dikkate alınmadan uygulanacak % 30 sınırlamasının hiç bir bilimsel temeli olmayacaktır” diye konuştu. 

Yürürlüğe giren yasa değişikliğinde alınan katkı payının snırlandırılması ile katkı payı alımının yasaklamasının arasında anlamlı bir fark olmadığına değinen OHSAD Başkanı, “Fark ödemek kontrol etmek anlamına da geldiğinden yasa tasarısındaki durumun gerçekleşmesi halinde sağlık hizmet tüketimi olağanüstü artacaktır. Bu yükü SGK nın taşıması mümkün değildir. (Yaklaşık yıllık 3 – 4 milyar YTL lik ek yük ortaya çıkacaktır) Dolayısı ile % 30 gibi bir sınırlama sistemi çok zora sokacak olup, direk müdahale anlamına gelmektedir. Sağlık sektörüne büyük zarar verecektir” dedi.

Maliyet analizleri doğru yapılmadan yasalaşan sınırlandırmanın, ülkemizde ‘özel kamu hastaneleri’ni dönemini başlatacağı uyarısında bulunan Usta, “Bu durum özel sağlık sektörünün hem kendi içinde hem de kamu ile yapmış olduğu rekabeti ortadan kaldırcaktır. Rekabetin ortadan kalmasıyla sağlık sisteminde son yıllarda hafızamızdan silinen kötü dönemin tekrar geri dönmesi kaçınılmaz olacaktır” diye konuştu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.