Sağlıklı Saçların Sırrı

Sağlıklı Saçların Sırrı

Saç sağlığını koruma, yollu yolunca yapılmak koşuluyla, iki sözcüğün geniş kapsamında yer alır: Yıkama ve fırçalama. Fırçalama daima hafif yapılmalı; yıkama, yaygın kanının aksine, sık ve devamlı olmalıdır.

Sanayi ürünü, kimyasal ve “sert” şampuanlardan vebadan kaçar gibi uzak durmalıdır. Bunlar tüm dokuncaların sorumlusudur. Saçların öz yapısına saldırmak ve saç derisini bozmakla kalmaz, ayrıca, çoğu kez yerel ve genel alerjilere de yol açar.
Piyasada ardıçyağmdan, ısırganotu ve papatya özlerinden ve benzerlerinden elde edilen, tehlikeli maddeler katılmamış, iyi ve doğal şampuanlar vardır. Bunlar yaşamınızı kolaylaştırır.

Ama, siz kendiniz de, yıkama sıvınızı hazırlayabilirsiniz. Örneğin :
—Dövülmüş şimşir ağacı kabuk ve odununu kaynatması -(Bir litre suya üç tutam),
—Çöven yaprak ve çiçeklerin kaynatması (bir litre suya beş tutam).
—Daha kolayı: Bir tas ılık suda tüm bir yumurtanın sarısının çalkalanmasıyla hazırlanacak sıvı.
Saçlarınızı sulandırılmış limon suyuyla durulayın. Bu, saçlarınızı hafifçe asitleştirir; böylece onlara yapılacak eh büyük yararı sağlar; ya da durulamada suyla hafif letilmiş doğal sirke veya dövülmüş dulavratotu (bir litreye iki tutam) kökü kaynatması kullanın.

Tüm renk değiştiriciler, tüm boyalar ya da tüm yeni lake püskürtme maddeleri saçların görünmeyen küçük bir bölümünde önceden denenmelidir. Eğer saçlarınızın bakımıyla kendiniz ilgileniyorsanız böyle bir denemeye kendiniz girişin ya da berberinizden bu uygulamayı isteyin. Kaşıntı, sıcaklık duyusu, şişme, kızarma ve benzeri küçük uyanlarda kullanmayı tasarladığınız saç boyasından hemen vazgeçin. Böyle bir deneme, gazetelerin her gün duyurduğu gibi, tehlikeli alerjik tepkilerden, kesin dazlaklık ya da yaygın egzamadan başka hiçbir şey getirmeyecek olan çeşitli tersliklerden sizi kurtaracaktır.

Hemen uygulanacak Tertipler

Saçlı derinizi (ve doğal olarak saçlarınızı) güçlendirmek istiyorsanız aşağıda yazılı losyonlardan biriyle uzun uzun ve hafif hafif masaj yapın :
—Dulavratotu yaprağı demlemesi (bir litreye üç tutam),
—Akhuş ağacının taze besisuyu,
—Latinçiçeği taze özsuyu ya da mikserden geçirilmiş bitkinin tümünün veya bu bitkinin yaprağının kaynatılmışı (bir litreye üç tutam),
—Suteresi taze özsuyu ya da bu bitkinin yaprağının yoğun kaynatılmışı (bir litreye dört tutam


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.