Sağlıkta Biyometrik Doğrulamaya Geçiliyor...

Sağlıkta Biyometrik Doğrulamaya Geçiliyor...

SGK’nın 2011 yılında hastane ve ilaç giderleri toplamı 37 milyar TL’yi aşmış durumda. Şüphesiz Başbakan Erdoğan’ın ve AK Parti’nin sağlık politikalarındaki tüm vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşabilir olması düşüncesinin etkisi dışında, daha önce sosy

 SGK’nın 2011 yılında hastane ve ilaç giderleri toplamı 37 milyar TL’yi aşmış durumda. Şüphesiz Başbakan Erdoğan’ın ve AK Parti’nin sağlık politikalarındaki tüm vatandaşların sağlık hizmetlerine ulaşabilir olması düşüncesinin etkisi dışında, daha önce sosyal güvenlik sistemi kapsamında vatandaşların kendi ceplerinden yaptırdıkları tedavileri de SGK üzerinden yaptırabilmelerinin payı büyük.

Bir kısım maliyetin de suiistimallerden kaynaklandığı biliniyor. Sağlıkta yapılan suiistimaller nedeniyle SGK’nın uğradığı kayıpların ve yapılan yersiz ödemelerin çok büyük rakamlara ulaşmasından dolayı farklı yöntemlere başvurmak için arayışlara girmişti. Bu çerçevede geçtiğimiz günlerde kabul edilen intibak yasasına konan bir madde biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulamasının önü açılmış oldu. Buna göre, sağlık kuruluşuna gitmeden faturalandırılması veya bir başkasının tedavisinin yapılması suretiyle SGK tarafından usulsüz ve yersiz ödemelerin önlenmesi amacıyla biyometrik yöntemlerle kimlik doğrulaması yapılabilecek.

Şüphesiz ilk başta uygulamaya geçilmesinde bazı sorunlar yaşanacak olsa da, SGK’nın usulsüz işlemlerle dolandırılmasının önüne geçilecek. Bu da hem sağlık hizmetlerinde kaliteyi artıracak hem de SGK üzerindeki mali baskıları azaltarak sistemin güvenilirliliği ve devamlılığına katkı yapacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.