Turgut Yüksekdağ

Turgut Yüksekdağ

Şaşırt Herkesi, Oy Ver!

Tivitır, mivitır tanımam, kimsenin söylediği de umurumda değil” dedi.

Dedi ve kapattı.

Şaşırdınız mı? Gerçekten şaşırdınız mı?

Çok doğal değil mi Başbakan’ın bu yaptığı? Eğer doğal karşılamıyorsanız ya bu ülkeyi kimin, kimlerin yönettiğinin farkında değilsiniz,  ya da İsveç’te, Norveç’te yaşıyorsunuz.

Eğer şaşırdığınız sadece twitter’ın kapatılmasıysa, yazın bir kenara AKP en az 10 yıl daha iktidarını sürdürür.

Daha birkaç ay öncesine kadar gönül birliği, kader birliği yaptığı arkadaşlarını bugün “paralel devlet” kurmakla suçluyor Başbakan. Bunu 1-2 yıllık iktidarken söylüyor olsaydı amenna ama dile kolay tam 12 yıl! Türkiye’nin Atatürk’ten sonraki en uzun süreli iktidarı yönetiyor şu anda bu ülkeyi. Ve sanki ilk kez görmüş gibi konuşuyorlar devlet içindeki yapılanmayı. Sanki o yapılanma ile el ele kol kola çalışmamış gibi konuşuyor, cemaati şikayet ediyor. Buna şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Diyarbakır’daki Nevruz (yoksa Newroz mu yazmak gerekiyordu?) kutlamalarında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekili Öcalan’ın mektubunu büyük bir gururla okurken, Bayık’ın Kandil’den gönderdiği videolu mesaj tören alanında izletilirken kalabalığın coşkusu görülmeye değerdi. Kutlamalarda tek bir Türk Bayrağı’nın olmaması dikkati çekerken iktidar partisinin reklamlarındaki yere düşen bayrağın bölgede nasıl ve kimler tarafından tekrar göndere çekileceği de merak konusu oldu. Ülkenin güneydoğusunda yeni bir devlet kurulmuş, buna şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Yıllarca Ergenekon, Balyoz, Sarıkız, Ayışığı vb. davalar ile Türkiye’de muhalif olarak görülen hemen hemen herkes tutuklanırken, aradan geçen yıllar içinde onlarca iddiaya rağmen elle tutulur hiçbir eylemi hayata geçirememiş Türk Derin Devleti’nin beceriksizliğine! şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Bu davalarda ömür boyu hapse mahkum edilenlerin sadece “gerekçeli karar henüz yazılmadı” diye salıverilmelerine şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

CeHaPe’nin ezanı yasaklamasına şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz? (Ne yasakmış, anlata anlata bitirilemedi)

Twitter yasağını yine Twitter’da hastag açarak daha geniş kitlelere ulaştırarak desteklemeye çalışanlara şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Ülkede hemen hemen herkesin dinlenmesine, dinlenmemiş olanların statü kaybına uğradıkları gerekçesi ile üzülmelerine şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz? “Listeye bir kez daha bakın, bende olmalıyım o listede, benim de dinlenmiş olmam lazım” diye ağlanan adamların ülkesi oldu burası.

Her türlü montajın rahatlıkla yapılmasına! inanıyorsun, şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz? Sahi, yayınlananların montaj olduğuna hala inanıyor musunuz?

Ortaya çıkan onlarca ses kaydını “montaj” diye geçiştiren çok önemli bir kesim var bu ülkede. Duymuyorlar, görmüyorlar. Belki de duymak, görmek istemiyorlar. Bunlara şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Rüşvetler, ayakkabı kutuları, gümüş tepsiler havada uçuşuyor. Ülkenin içişleri bakanları kral emirleri veriyorlar; alın, kırın basın, sürün diyorlar bunlara şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Çocuğu ölen, öldürülen bir anneyi binlerce kişinin yuhalamasına şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Ülkeyi yönetenlerin değil çocuğu ölenlerin itidal, sükûnet çağrılarına şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Susuzluk tehlikesinin kapımızı çaldığı bugünlerde tüm belediye başkan adaylarının projelerinin parkla başlayıp parkla bitmesine şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Hemen hemen tüm komşularımızla bırakın problem yaşamayı düşman olmamıza şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Daha?

Hepimizin Ermeni olmasına, hakimin alevi olmasına, Reyhanlı’da ölenlerin sünni vatandaş olmalarına, 1 milyonu aşkın Suriyeli’nin serseri mayın gibi ülkeye dağılmalarına, artık dayanılmaz hale gelen vergilere, mukaddes değerler ile makara yapan bakana (eski bakan), binlerce polisin, hakimin, savcının yerinin değişmesine, Mancini’nini senede 15 Milyon TL almasına, CHP’nin yolsuzluk suçlamaları nedeni ile partiden ihraç ettiği birini en önemli seçimde en önemli yerden aday göstermesine, millete küfür eden müteahhitlerin hala ihale alabiliyor olmalarına, Ebru’nun gözyaşlarına eşlik edenlere şaşırmıyorsunuz da Twitter’in kapatılmasına mı şaşırıyorsunuz?

Şaşırıyorsunuz ya da şaşırmıyorsunuz.

Bu hafta bir kez daha soracaklar size; memnun musunuz hayatınızdan? Yeterince şaşırdınız mı yaşadıklarınızdan?

O zaman bir kez de sen şaşırt yönetenleri.

Her seçimde ortalama 6-7 milyon kişi sandığa gitmediği, ülkenin tüm dengelerinin senin vermediğin oy nedeni ile değiştiği gerçeğini unutma, şaşırt herkesi, Oy Ver!


Turgut Yüksekdağ / Twitter: @turgutyuksekdag


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.