Sosyal Medyadan Karakter Analizi!

            Geçenlerde yolum İzmit, tarafına düşmüştü. Bir çay bahçesinde oturup biraz denizi seyredeyim dedim. Çay bahçesinde otururken, hemen yanı başımdaki masada orta yaşlı iki adam oturmuş, hararetli hararetli sosyal medyadan falan konuşuyorlardı…

           

Adamın biri, diğerine diyor ki!

-          Haberlerde duydum! Bu facebook’u sırf biz Türkleri deşifre etmek için kurmuşlar; hepimizin fotoğraflarını filan arşivliyorlarmış!..

-          Hepimizi fişleyip bilgilerimizi topluyorlarmış!..

 

İster istemez bu hararetli sohbete kulak misafiri olunca; yine istemeden bu laflar üzerine kahkahayı basmıştım…

Uzun zamandan beri bu konuyu yazmayı hep düşünmüş; fakat bir türlü fırsat bulamamıştım. Facebook, twitter vb. paylaşım siteleri; o iki adamın konuştuğu gibi özellikle sırf bizim için ya da herhangi bir toplum için yapılmamış olsa da zaten özünde tüm kullanıcılarını deşifre eden, tüm mahremimizi, tüm özelimizi dünyaya yayan, uluorta sergileyen sistemlerdir.

Eskiden bir kadınla tanıştıktan aylar sonra onun; aile fotoğraflarını, dinlediği şarkıları, siyasi görüşünü, sevdiği tatları öğrenebilir: belki de yıllar sonra evini görebilirdiniz!..

Şimdi her şey uluorta, şimdi her şey sergilenmiş durumda!..

 

Sosyal medyadan tanıdığınız insanları merak ediyorsanız: -tabi eğer bir de gerçek bilgilere sahip bir profil oluşturmuşsa; bu durum işinizi daha da kolaylaştırır- profilini inceleyin, paylaşımlarına ve resimlerine bakın ve de burçlar ile karakter bağlantıları hakkında biraz bilgi sahibi iseniz; o zaman işiniz çok daha kolay olacaktır ve böylelikle onların karakter analizini yapmak,  kişilikleri hakkında fikir yürütmek, bilgi sahibi olmak gerçek yaşamda tanımaktan bile daha kolay ve masrafsız olacaktır… Bu anlamda sosyal paylaşım siteleri son derece güzel de bir icattır!

 

Çünkü dikkat ettiğim kadarıyla: insanlar sosyal medyada; amaçlarını, beklentilerini, neyin peşinde olduklarını, kültürlerini, eğitimlerini, siyasi görüşlerini ve ideolojilerini... Yorumları, paylaşımları, beğenileri ve arkadaşlarının kimler olduğuyla, açıkça ortaya koyuyor…

Sosyal medyada, insanlar toplumsal-kültürel ve ailevi tepkilerle bastırılmış olan; duygularını, beklentilerini, cinsel tercihlerini ve taleplerini çok daha kolay ve çok daha açık bir şekilde sergileyebiliyor; isteyebiliyorlar…

İnsanlar burada çok daha rahat, çok daha sosyal ve çok daha cesur olmanın yanı sıra duygularını ve beklentilerini dile getirmekte çok daha aleni davranabiliyorlar. Profilleri her ne kadar sahte bile olsa; onların, yorumları ve paylaşımları: karakterleri hakkında bizlere bilgi verip yine onların kendi elleriyle çizdiği profilleri, belki de gizlemeye çalıştıkları gerçek kişiliklerini ele veriyor!

Her şey tüm açıklığıyla, yani; resimler, görseller, sesler ve yazılarla ortaya konup tüm mahrem alanlar bile! Dünyaya kişinin kendi elleriyle açıldıktan sonra kimsenin kimseyi fişlemesine ya da karakterini çözümlemek için ille de reel de tanışıpta günlerce beklemesine gerekte kalmıyor…

Sosyal medya işte bu anlamda gerçek maksadının dışına çıkıp tamamen insanları tanıma, insanların karakter yapısını çözümleme sistemi oluyor!..

Sizde kendinizi hala tanımadığınızı düşünüyorsanız! Bir yabancıymış gibi internet sitelerinde oluşturduğunuz profillerinize tekrar bir göz atmayı!.. Unutmayın!

 

İnsanoğlu, tüm çevresindeki insanları tanıdıktan sonra en son kendini tanır! Kendini, tam anlamıyla tanıdıktan sonra da ya hayat sona dayanmış ya da artık bir anlamı kalmamıştır!.. !denizbatu!

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.