Türkiye Sağlıkta Çağ Atlıyor !

Türkiye Sağlıkta Çağ Atlıyor !

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK), geçtiğimiz günlerde yaptığı düzenlemeyle özel hastanelerin acil servislerinde tedavi görürken 'acil hali' sona erdiği düşünülen hastalara taahhütname imzalatılmasının önünü açması tepkiyle karşılandı. Hasta Hakları Aktivi


ŞEHİR HASTANE KAMPÜSÜ MODELİ
Sağlıkta
  Dönüşüm  Programı'nın önemli bir ayağı olan fiziki altyapı sorunun  çözümü  için  hayata  geçirilmesi planlanan 'Şehir Hastane Kampüsü  Modeli ' Türkiye'ye sağlıkta çağ atlatacak. Sağlık Bakanlığı, bu çalışma sayesinde 41 bine yakın hasta yatak kapasitesine sahip onlarca hastanenin vatandaşa hizmet vermesi için kolları sıvadı. İhale süreci tamamlanan ve devam eden toplam 10 bin 882 hasta yatak kapasiteli 6 hastanenin  hizmete  açılması planlanıyor. Teklif süreci devam eden 10 ayrı ildeki sağlık kampüsü sayesinde ise 15 bin 388 yatak kapasiteli hastaneler vatandaşlara hizmet  verecek. Yüksek Planlama Kurulu'nun onayını alan, onayına sunulan ve sunulacak olan toplam 14 bin 600 yatak kapasiteli hastaneler ise Türkiye'nin sağlık çehresini iyiden iyiye değiştirecek. Bu sayede Türkiye, hem şantiye yerine dönüşecek  hem de vatandaşların kaliteli ve etkin sağlık hizmeti  almasını daha da  kolaylaşacak .

10 İL TEKLİF BEKLİYOR 

Şehir hastane kampüs modelinde ilk kazma Kayseri'de vuruldu. Bin 583 yatak kapasiteli Kayseri Sağlık Kampüsü'nün yapımına başlanırken, 3 bin 566 yatak kapasiteli Ankara Etlik Sağlık Kampüsü'nün sözleşmesi imzalanma aşamasına geldi. 3 bin 662 hasta yatağı kapasiteli  Ankara  Bilkent Sağlık Kampüsü, Bin 38 hasta yatağı kapasiteli Elazığ Sağlık Kampüsü, 558 hasta yatağı kapasiteli Manisa Devlet Hastanesi, 475 hasta yatağı kapasiteli Yozgat Devlet Hastanesi ise ihale için gün sayıyor. 10 ayrı ilde teklif için bekliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.