Türkiye'de İlk: Otomotiv Proje Yarışması Sonuçlandı

Türkiye'de İlk: Otomotiv Proje Yarışması Sonuçlandı

T.C Ekonomi Bakanlığı himayelerinde ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) koordinatörlüğünde, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından Türkiye'de ilk kez düzenlenen "Otomotiv Proje Pazarı yarışması” sonuçlandı.


Otomotiv sektörünün 2023 ihracat stratejisi kapsamında ilk kez gerçekleştirilen "Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması”nda dereceye giren yenilikçi tasarımlar, sanayiye kazandırılmak üzere yatırımcılarla buluşturuluyor. Proje sahipleri tasarımlarını sanayicilere sunabilecek ve projeler sanayiciler tarafından satın alınarak üretime geçirilebilecek.

Otomotiv Proje Pazarı Yarışması Ödülleri Sahiplerini Buldu
Haliç Kongre Merkezinde yapılan “Proje Pazarı Yarışması” ödül töreninde, dereceye giren yarışmacılar ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyük Ekşi ve OİB Başkanı Orhan Sabuncu'nun elinden aldı.

Komponent bazında; Ergonomi, Yenilenebilir Enerji - Çevre, Emniyet, Mekanik Fonksiyonellik olmak üzere 4 kategoride değerlendirilen yarışmada, her kategoriden ilk 3'e girenler ödüllendirildi. Her kategoriden 1.'lere 10.000, 2.'lere 6.000 ve 3.'lere 3.000 TL para ödülü verildi.

Ergonomi dalında;
1.Enes Selman Ege, Erdem Kundakçıoğlu, Çağatay Başdoğan’dan oluşan ekip.
2.Ahmet Erdem Öner, Şenay Öner’den oluşan ikili,.
3.Şule Altun,Ali Kara, Duygu Gazioğlu, Hasan Basri Koçeli, Şengül Teke’den oluşan ekip, ilk üç sırayı paylaştı

Yenilenebilir enerji ve Çevre Dalında;
1.Uğraş Pınar
2.Onur Yaşgüçlükal, Şenal Saydan, Orhan Ertürk, Hilal Esen’den oluşan ekip,
3.İlker Kılıç, Ümit Fidan’dan oluşan ekip, ilk üç sırayı paylaştı.

Emniyet dalında;
1.Mustafa Kar, Mehmet Fırat, Yaşar Şahin’den oluşan ekip,
2.Murat Arabacıoğlu 
3.Selahattin Başal ilk üç sırayı paylaştılar.

Mekanik / Fonksiyonellik dalında;
1.Fatih Pıtır, Mete Mercan ikilisi,
2.Ahmet Tuna Çağlar
3.Özkal Özsoy, Ahmet Zeki Turan, Meltem Özkaraman Şen, Ebru Güzelderen’den oluşan ekip, ilk üç sırayı paylaştılar.

Otomotiv Sektörü Önemli ve Öncelikli Bir Sektör
Yarışmada bir konuşa yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ekonomi Bakanlığı'nın otomotiv sektörünü önemli ve öncelikli bir sektör olarak kabul ettiğini belirtti. Konuşmasına devam eden Çağlayan "Sektörle ilgili gideceğimiz hedefi ve problemleri biliyoruz. Otomotiv sektörünü daha yüksek katma değerli, daha teknolojik bir dönüşüme çevirecek, Sayın Başbakanımızın belirttiği gibi Türk mühendisinin, Türk işçisinin, sektörünün yerli malı üretim haline geleceği bir yatırım yapmak istiyoruz. İstiyoruz ki Türkiye kendi tasarımını kendi yapsın. Bugün sektörde ilk defa gerçekleştirilen bu konuyu iliklerimize, DNA larımıza katalım ve bunu olmazsa olmazımız yapalım.”

Türkiye’nin Bugün Tek Bir Kusuru Var: Cari Açık
Türkiye'nin şu ana kadar gelmiş olduğu seviyenin iyi olduğunu ama bundan sonra Türkiye otomotiv sektörünü dış ticaret açığı veren bir konumdan çıkarmak gerektiğini söyleyen Bakan Çağlayan, "Türkiye'nin bugün tek bir kusuru var, cari açık. Bu bizim kaderimiz değil. Biz bunu çözecek bir yapıya ve anlayışa sahibiz. Bugün dünyanın en büyük şirketlerinde Türk mühendislerini, tasarımcılarını, yöneticilerini ve Türklerin beyin güçlerini görüyoruz. Artık beyin göçü yok, onlar bizim gücümüz. Zeki ve kabiliyetli toplumun, kendi ülkesinde yapabileceği çok önemli kazanımlar olacaktır.” diyen Bakan Çağlayan, ayrıca bu tür yarışmaların birçok sektörde başladığının altını çizerek, gençleri bu tip yarışmalara katılmaya çağırdı ve "Gençlerimize güveniyor, yeteneklerine inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

İleri Teknoloji ile Üretilmiş Otomobiller Geliştireceğiz
Bakanın konuşmasından sonra söz alan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptığı açılış konuşmasında, “Türkiye'nin 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilmesi planlanan toplam ihracatın %15'ini otomotiv sektörünün karşılayacağını ve sektörün dünya pazar payının %2,40'a çıkarılacağını belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Modernizasyon ve inovasyon ile gelen teknolojik dönüşüm sayesinde özgün tasarımlı, katma değeri yüksek, ileri teknoloji ile üretilmiş otomobiller geliştireceğimize yürekten inanıyoruz.” dedi.

Lider Türk Otomotiv Markalarını Oluşturmayı Başaracağız 
Konuşmasına "Lider Türk Otomotiv Markalarını oluşturmayı ve ülke imajını geliştirmeyi, Türkiye'yi tasarım, Ar-Ge ve yenilikçilik merkezi haline getirmeyi, proje pazarları ve tasarım yarışmaları sayesinde başaracağız.” şeklinde devam eden Büyükekşi, genç nesilleri proje pazarı ve tasarım yarışmaları sayesinde ödüllendirmenin, geleceğe yapılmış çok büyük bir yatırım olduğunu söyledi.

Türkiye Dünyanın En Büyük 17. Üreticisi
Daha sonra söz alan OİB Başkanı Orhan Sabuncu ise sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında, 2006 yılından bu yana ülkemizin ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin, 50 yılı aşan tecrübesi, birikimi, altyapısı ve ürün kalitesiyle dünyanın dört bir yanına ihracat yapan, Avrupa'nın en önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu belirtti. Türkiye Otomotiv Endüstrisi, dünyanın en büyük 17.üreticisi, 27 AB ülkesi içinde ise 6. büyük Otomotiv Üreticisi konumunda.

2023 Yılı Hedefi: 4 Milyon Adet Üretim
2011 yılı verilerine göre Türkiye Otomotiv Endüstrisi'nin dünyanın en büyük 17'inci, AB-27 ülkeleri içerisinde de 6'ıncı büyük üreticisi konumunda bulunduğunun belirten Sabuncu konuşmasını söyle sürdürdü; "Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümü olan, 2023 yılı hem Türkiye için hem de otomotiv endüstrimiz için büyük önem ve anlam ifade etmektedir. Otomotiv endüstrimizin 2023 yılı hedefleri ise 4 milyon adet üretim, 3 milyon adet ihracat ve 75 milyar USD ihracat değeridir. Bu kapsamda Otomotiv Proje Pazarı Etkinliği, sektörümüzün belirlediği hedefler ve ölçütler doğrultusunda, ihracat camiamızın beklentilerinin yerine getirilmesi için önemli bir fırsattır.”diyerek duygularını dile getirdi.


Haber: Gürkan Kartal
Otomotiv ve Turizm Bölüm Sorumlusu 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.