Üçüncü Yüz Nakli...

Üçüncü Yüz Nakli...

Türkiye'nin 3. yüz nakli operasyonu yapılan hastanın durumunun iyi olduğu ve hastanede takibinin sürdüğü, bugün sabah ailesine gösterildiği bildirildi.

 Gazi Üniversitesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Doç. Dr. Selahattin Özmen, Prof. Dr. Sühan Ayhan, Yrd. Doç. Dr. Serhan Tuncer, Öğretim Görevlisi Dr. Kemal Fındıkçıoğlu ve plastik cerrahi asistanlarından oluşan 12 kişilik plastik cerrahi ekibinin yaptığı 11 saatlik ameliyatı takiben hastanın sorunsuz bir şekilde transplantasyon yoğun bakım ünitesinde takibinin yapıldığı belirtildi.


Ameliyatın, önceki tüm yüz nakillerine göre daha uzun sürdüğü ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bunun nedeni; yapılan işlemin 3 boyutlu rekonstrüksiyon olmasıdır. Üst çene ve damak kemiği, üst dudak ve alt dudağın bir kısmı, üst çene dişleri ve burun kemikleri, septum ve kıkırdak yapılarının mevcut yüz kemikleri ve çene yapısıyla tam uyumunu sağlamak için en az 6 saatlik ek bir çaba gerekmiştir.
Hasta ameliyat sonrası ilk gecesini oldukça rahat geçirmiştir. Genel durumu iyi, her şey yolunda seyretmektedir. Bugün de takiplerinin stabil seyretmesi planlanarak uyutulmaya devam edilecektir. Etik nedenlerden dolayı hastanın görüntüsünün verilmesi uygun görülmemektedir.”

 

HASTANIN DURUMUYLA İLGİLİ GÜNLÜK AÇIKLAMA YAPILACAK


Hasta hakkındaki bilgilerin günlük olarak Gazi Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından verileceği bildirilen açıklamada, hastanın bugün sabah ailesine gösterildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Bu nakilin gerçekleşmesindeki en önemli desteği veren, en zor anlarında, böyle önemli bir kararı vererek hastamıza umut ışığı olan vericinin yakınlarına öncelikle çok teşekkür ederiz. Bu süreçte yakın ilgisini esirgemeyen ve arayarak desteğini bildiren Sayın Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Recep Akdağ'a, Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan'a, organ nakillerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Halil Sur'a teşekkür ederiz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.