Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası Başlıyor

Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası Başlıyor

Bu yıl 28.düzenlenecek olan Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası 6 ülkeden 450 sporcunun katılımıyla düzenlenecek.

3 - 4 Ağustos tarihlerinde Kınalıada Su Sporları Kulübü Başar Acarlı Tesisleri'nde gerçekleştirilecek yarışmada 450 yüzücü hem şampiyonluk için yarışacak, hem uluslararası dostluğu ve kardeşliği paylaşacak. 

Bu yıl 28.si düzenlenecek olan uluslararası yüzme şampiyonasının açılışı, 3 Ağustos Cuma günü saat 15.00'te Adalar Kaymakamı Ahmet Arabacı, Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan ve Kınalıada Su Sporları Kulübü Başkanı Prof. Dr. Emre Burçkin'in katılımıyla gerçekleştirilecek. 450 yüzücünün kıyasıya yarışacağı şampiyona, 4 Ağustos Cumartesi günü saat 20.00'deki ödül töreninin ardından yapılacak kutlamayla sona erecek. 

Kınalıada'da çeyrek asrı aşkın süredir başarılı bir organizasyonla gerçekleştirilen bu şampiyona, Avrupa Yüzme Federasyonu LEN tarafından da tanınıyor ve takviminde yer alıyor. Şampiyona katılan sporcu sayısının büyüklüğü, verilen ödüllerin çeşitliliği ve uluslararası bir organizasyon olması açısından Türkiye için önem taşıyor. 

KINALIADA SU SPORLARI KULÜBÜ 44 YAŞINDA 

İstanbul'un ilk olimpik yüzme havuzuna sahip ve bu yıl 44. kuruluş yılını kutlayan Kınalıada Su Sporları Kulübü, Türkiye'ye 44 yıldır yüzücü yetiştiriyor. 

Kınalıada Su Sporları Kulübü 28 yıldır düzenlemekte olduğu Uluslararası Prens Adaları Yüzme Şampiyonası ile ayrıca dünyada yüzme sporuna katkı sağlıyor. Yarışmanın gerçekleşmesine destek sağlayan bu yılki sponsorlar ile organizas heyeti, yapılan faaliyetin Türkiye için önemli bir etkinlik olduğu belirtildi. 

Kulübün bu turnuvayı düzenlemedeki en büyük amacının yüzme camiasına katkıda bulunmak olduğunu vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Burçkin, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en özel yerlerinden biri olan Prens Adaları'nda gençlerin, spor centilmenliği ve kardeşliği çatısı altında buluştuklarını belirtti. 

Burçkin, yabancı katılımcıların bu etkinliği sadece bir yarışma olarak değil, yoğun geçen bir yılın ardından kendilerine tanınan bir ödül olarak gördüklerini, her yıl bu şampiyonayı mutlulukla beklediklerini, bu sayede müsabaka sonrası kısa da olsa bir tatil yapma fırsatı yakaladıklarını belirtti. 

Bu şampiyonanın Türk yüzücüleri ve takımlarını yabancı takımlarla buluşturup, onlara uluslararası tecrübe kazandırdığını da sözlerine ekleyen Burçkin, katılımcı sayısında artış olduğunu söyledi. 

Hayaldi, gerçek oldu 

Yüksek Mimar Mühendis Başar Acarlı'nın Prens Adalarına olimpik standartlarda Su Sporları Kulübü kurma ve uluslararası düzeyde sporcu yetiştirme hayalinin, 1968 yılında denizi öncelikle kayalarla çevirerek havuz haline getirmekle başladığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Burçkin, şunları söyledi: 

"Hayal gerçekleşti ve Kınalıada Su Sporları Kulübü, 44 yıldır adalarda yüzme sporuna öncülük etti ve bugüne kadar 50'nin üzerinde Türkiye şampiyonu ve rekortmen yüzücü yetiştirdi. Şampiyonaya uluslararası ilgi ve katılım her sene artıyor. Şampiyonada takımlar 7 ayrı dalda yarışacaklar. Bu dallar 50 m Serbest, 100 m Serbest, 400 m Serbest, 100 m Kurbağa, 100 m Kelebek, 100 m Sırtüstü ve 200 m Karışık olacak ve sporcular madalya kovalayacak." 

Katılan Takımlar: 

YABANCI TAKIMLAR 
PK Stari Grad (Bosna Hersek) 
PK Bosna Sarajevo 
CSKA Sofia (Bulgaristan) 
Mytysh Russian Swimming School 
Kosova Milli Takımı CHERNOMORETS Burgas (Bulgaristan) 
SC "CHERNO MORE - ARMEEZ" – Varna (Bulgaristan) 
Galata 2009 (Bulgaristan) 
Briz (Bulgaristan) 
Welser Turnverein (Avusturya) 

TÜRK TAKIMLARI 
19 Mayıs Spor Kulübü – Samsun 
Adalar Su Sporları Kulübü 
Avrasya Spor Kulübü 
Avrupa Yüzme İhtisas 
Bursa Bosch Spor 
Bursa Osmangazi Belediye Spor 
Büyükada Deniz Kulübü 
Çanakkale Hedef Gençlik ve Spor Kulübü 
Denizkızı Yüzme 
DSİ Spor İhtisas – Samsun 
ENKA 
Fenerbahçe 
FMV ışık 
Galatasaray 
Genç Yunuslar Spor Kulübü 
Hanbatur 
Heybeliada Su Sporları Kulübü 
İstanbul GSİM Ataköy 
İstanbul Yüzme İhtisas Kulübü 
Kocaeli Yüzme Kulübü 
Marmaris Belediyesi Gençlik Spor Kulübü 
Özel Edirne Beykent Koleji Spor Kulübü 
Kınalıada Su Sporları Kulübü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.