Vergi Rekortmeni Lastikçi

Vergi Rekortmeni Lastikçi

Levent Lastik İstanbul’da otomotiv lastiklerini en kaliteli ve uygun fiyata bulacağınız bir yer. Figen Gilan ve Levent Gilan'ın işlettiği bir aile şirketi.


Levent Lastik Anadolu yakasında İçerenköy’de bir lastikçi. Karı koca dost canlısı iki insan işletiyor.  

MEKANIN ÇOK DA ÖNEMİ YOK EĞER SEN İŞİNİ İYİ YAPIYORSAN
İçerenköy'de hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir yer, sıradışı bir başarı öyküsünün yattığı bir mekan burası. Dışarıdan bakınca yoğun bir iş trafiği dışında, Türkiye’nin en güçlü lastik satıcılarının birinin burada olduğunu anlamak çok zor. İşini doğru ve dürüst yapıyorsan mekanın çokta önemli olmadığını bize ispat edercesine, 2001 yılından başlayarak, fasılalarla üç dönem Anadolu yakasında, Kozyatağı Bölgesinde  ilk 10’a  girme başarısını göstermiş bir şirket. Bunu da onur duyarak  duvarlarına asmışlar.  Keşke bütün  firmalarımız kalite ve ucuzlukta yarıştığı kadar, vergi konusunda da Levent bey ve zarif eşi Figen hanım gibi yarışsa ve bunu bir onur belgesi olarak herkesin göreceği bir yere assalar. Vergi dairesinin vermiş olduğu bu takdirden gurur duydukları her hallerinden belli. Böyle güzel şeyleri görünce biz de seviniyoruz haliyle.  32 YILLIK ESNAF
Levent bey 32 yıllık esnaf, birçok markanın toptancı bayiliği var. Bu 32 yılın  30 yılını bağımsız, son 2 yılını ise yetkili bayilik şeklinde götürüyor. Birçok ticaret koluyla uğraşmış ancak lastik işini 32 yıldır hiç değiştirmemiş. Diğerleri ek iş halinde devam etmiş. Levent bey kendi deyimiyle Sirkeci, Eminönü tezgahından geçmiş, işi çekirdekten öğrenmiş ve yıllarını bu mesleğe vermiş  tam bir İstanbul esnafı.

PARAKENDE PAZARININ KEŞFİ
Levent bey 2000 yılına kadar bu işi %90 toptan %10 parekende satış olarak yürütürken, 2000 yılından sonra yavaş yavaş işi tersine çevirerek bugün artık %90 parakende %10 ise toptana çevirmiş durumda. Irak krizini fırsata çevirmiş. 

GÜNDE 300 LASTİK
Levent bey günde 300 lastik sattıklarını bu rakamın arafe ve bayramlarda 500 adetlere kadar çıktığını söylüyor. Bunu mahalle arasında bir yerde yapıyor.

16.000 KAYITLI MÜŞTERİ, 18.000’E YAKIN KAYITSIZ MÜŞTERİ
Evet Levent bey’i bilen biliyor. Bilmeyense hiç bilmiyor. Kendi deyimiyle,” İşini, sadece satınalmacılara bırakmamış birçok şirket patronu ve işini araştırarak yapmayı seven birçok vatandaş bizi seçiyor. Bize fiyat sorup çıkan, üç beş yer dolaştıktan sonra mutlaka bize tekrar dönüyor” diyor.

DÜRÜST VE İLKELİ ÇALIŞMA
Levent bey, bu başarının sırrını şöyle açıklıyor; “Bana bazan insanlar kırılıyor ama ben bugüne kadar hiç çek ve senetle çalışmadım. Sonuna kadar dürüst oldum. Peşin veya kredi kartı ile çalışıyorum. Ertelemeli, vadeli de çekiyorum ancak fiyatım peşin fiyat olduğu için farkı mutlaka yansıtırım. Buna rağmen yine diğerlerinden daha ekonomiğe gelir benim sattığım lastikler. Bir malı satarken değil alırken kazanılacağına inanırım. Lastik firmalarının koymuş olduğu kotalar vardır. Bu kotaları aşan her bayi ekstra iskontolar alır. Biz aldığımız bu iskontoları sonuna kadar müşterilerimizle paylaşarak ölçek ekonomisi uyguluyoruz. Hem biz, hem vatandaşımız kazanıyor. Evet bizi Spot olarak tanıyorlar, ancak bizde ikinci el ürün asla olmaz. Bunun yanında hepsinin garantileri vardır ve mutlaka faturalı çalışırız. Başka türlü vergi şampiyonu olamazdık. Spot denmesinin tek sebebi çok ucuz olmamızdır.” diyor. Ve hemen ardından ekliyor. “Herşeyden önce dürüst esnaf olabilmek başarıyı getiriyor. Aksi halde 30.000’in üzerinde müşteri sayılarını asla yakalayamazdık.” 
     
Haber: Gürkan Kartal

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum