Yan etkisiz tüp bebek

Yan etkisiz tüp bebek

Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Uzm. Dr. Hakan Özörnek, Japonya'da uygulanan ve daha az hormon tedavisi içeren yöntemi kliniklerinde uygulayarak başarılı olduklarını vurguladı.

 Uzakdoğu'nun doğal yaşam felsefesi ile tüp bebek tedavilerinin birleştirilerek uygulandığı "doğal tüp bebek" hem yan etkiyi azaltıyor hem de ilaç maliyetini düşürüyor.

Klasik tüp bebek tedavilerinde birden fazla yumurta elde ederek kısa zamanda mümkün olduğunca çok embriyoya ulaşmak amaçlanıyor. Ancak olağandan fazla yumurta elde etmek için kadına verilen hormon ilaçları, karında şişlik, ağrı, bulantı gibi yan etkiler gösterebiliyor. 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hakan Özörnek, Japonya'da geliştirilerek uygulanan ve yaklaşık 2 yıldır Eurofertil Tüp Bebek Merkezi'nde de başarılı sonuçlar elde edilen doğal tüp bebek tedavisinde hormon ilaçlarının yerinin daha az olduğunu belirtti. 

Dr. Özörnek, doğal tüp bebek yöntemine ilişkin şu bilgileri verdi: "Normalde her kadın her adet döneminde bir yumurta üretir ve yumurtlar. Doğal Tüp Bebekte kadınların normal adet döneminde ürettikleri yumurta hücreleri kullanılır. Kadının adet döneminde oluşacak olan yumurtası, yani doğanın seçtiği yumurtaya tüp bebek işlemi uygulanır. Burada önemli olan nokta yumurtanın ilaç zoruyla değil tamamen doğal olarak o ay için seçilen yumurta olmasıdır. Çok sayıda yumurta elde etmek hedeflenmediği için daha az ilaç veriliyor, anne adayı sadece hap kullanıyor. Dolayısıyla bazıları ciddi olan yan etkiler yaşanmıyor." 

Dr. Özörnek, doğal yöntemlerle yapılan tüp bebek tedavisinin sonucunda oluşan gebeliklerin daha sağlıklı olabileceğine dair düşünceler olduğunu belirterek; "Japonya'da doğal tedavinin yani hastanın kendi hormonlarıyla büyüyen yumurtaların daha kaliteli olduğuna inanılıyor. Çünkü son yapılan çalışmalara göre, yüksek doz ilaç kullanılan hastalarda genetik bazı kusurlarda artış görülüyor." Dedi. 

DOĞAL TÜP BEBEK İÇİN ADET GÖRMEK ŞART 

Düzenli adet gören her türlü hasta grubunda bu tedavinin uygulanabildiğini belirten Dr. Hakan Özörnek, tedavinin yumurtalık rezervi düşük olan kadınlar için uygun olmadığının altını çizdi. 

Dr. Özörnek, son 2 yıldır pekçok hasta tarafından doğal tüp bebeğin tercih edildiğini belirterek, gebelik şansının klasik tüp bebekten farklı olmadığını da vurguladı. 

Adet döneminin başında başlayıp yaklaşık 12 gün süren tedavi, klasik tüp bebekten daha az maliyetli. Ayrıca ilaç maliyeti de daha az. 

Yöntemde;

İlaç kullanımına bağlı (karında şişlik, ağrı, bulantı) gibi yan etkiler görülmez. 

Yumurtaklıkların aşırı uyarımı sonucu oluşan hastalıklar (OHSS) görülmez. 

Hormonlar aşırı artmadığı için tedavi sürecinde kan almaya gerek yoktur. 

Hastaların kliniğe geldikleri gün sayısı azalır, dolayısı ile hastanın günlük hayatı fazla etkilenmez ve tedaviye uyumu kolaylaşır. 

Yumurta toplama işlemi 5 dakika kadar sürer ve çok hafif bir anestezi kullanıldığı için hastalar operasyondan 15 dakika sonra taburcu olurlar. 

Daha düşük maliyetlidir.
 

Daha kaliteli yumurta elde edilir. 

Gebelik oluşmaz ise ertesi ay tedaviye tekrar devam edilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.