Yargısal (Hukuk Düzeni)

Avrupa da yüzyıllar evvel; bile önce! Mesela M.Ö. 330 Sokrates’in idamı ile başlayıp 1815’lere Napolyon’un tahtan indirilişine gelesiye: yüzlerce örnek sayılabiliriz…  

Kont, Prens, Dük, Marki, Vikont, Lort ayrımı yapılmaksızın! Katil ise eğer; “cezası en ağır en; bibaht kast sistemlerinde bile bir köylüyle aynı kefeye koyuldu,” sıradan halkla aynı cezalar verildi. Orada memur, senatör veya imam ayrımı yapılmadı, orada binyıllardır adaletin gereği neyse o yapıldı!

O kadar çaresiz miyiz? Ve o kadar bilgisiz, o kadar yeteneksiz ve de o kadar teknolojiden, balistikten uzak mıyız? yani!.. Bu kadar bilgiye kıt mı kalmışız ki binler sokağa döküldüğü halde bir katili bulamıyoruz?

Tamam, zaten o günahsız çocuğu vuran eller, bunu yapmaya her daim amade ve aşina ellerdir ki! Vicdan merhamet olsa!.. 2 ysüz 68 gün nasıl başını yastığa koyabildin! Ve hala yüz 1000ler sokaktayken sen hala nasıl uyuyabiliyorsun be yüzsüz!

Burada devlete düşen, katili bulamadığı için binlerce vatandaşını eylemlere sürükleyerek hayatlarını tehlikeye atmak değil; o bir tane katili adalete teslim etmektir.

Sinek bir şey değil mide bulandırır! Eğer bu durum böyle devam ederse, insanların adalete, devlete, devlet düzenine itimadı kalmaz! Bu durum devletimizin sarsılmaz temellerini sarsan, cumhuriyet yönetimine güveni ortadan kaldıran, insanları yeni bir lidere, düzeni değiştirecek yeni bir kurtarıcıya iten sebeplerdir…

Türk devletinin başındakiler, Türklerin sosyo-kültürel yapılarını tezelden tekrar tekrar incelemeli, davranış bilimciler ve sosyoloji uzmanlarıyla ivedilikle bir araya gelmelidirler.

Türkler belki de tarih boyunca 5000 kere savaşmışlarsa bunun 5 tanesi kendilerine haksızlık edildiği için yada şahsi çıkarları için değildir! Türkler tüm savaşlarını mazluma yapılan haksızlığa dur demek için ve güçsüzleri koruma içgüdüsüyle yapmışlardır. Bugün bir mazlum öldürülüyor; binler, yüzbinler, hata ve hatta on milyon mazlumlar, on milyon günahsızlar, on milyon haksızlığa karşı duran, melek yürekli, bebek yüzlü çocuklar sokağa dökülüyorlar…

Hayatını kaybeden kardeşimize haktan rahmet, kederli ailesine acil sabırlar dilerim. !denizbatu! 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.