Yeni nesil bilim adamları, Çocuk Üniversitesi’nde yetişecek

Yeni nesil bilim adamları, Çocuk Üniversitesi’nde yetişecek

NKÜ bünyesinde açılacak olan Türkiye’nin ”6. Çocuk Üniversitesi”, yetenekli çocukları küçük yaşta bilimle tanıştıracak.

Namık Kemal Üniversitesi  (NKÜ) Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda ilköğretim çağındaki çocukları bilime teşvik  etmek ve yeni nesil bilim adamlarının yetiştirilmesi amacıyla ”Çocuk Üniversitesi” projesi hayata geçirilecek.
 
Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Malatya’nın ardından Tekirdağ’da  uygulanacak proje ile çocukların erken yaşta bilimle tanışıp okuryazar olmaları,  bilimsel düşünme, sorgulama ve eleştirel yaklaşım becerileri kazanmaları  amaçlanıyor.
 
NKÜ Çocuk Üniversitesi Koordinatörü ve Öğretim Görevlisi Dr. Feyzullah  Şahin,  çocuk üniversitelerinin dünyada yaklaşık 15 yıldır uygulanan  bir eğitim modeli olduğunu söyledi.
 
Türkiye’de 5 üniversitede çocuk üniversitesi bulunduğunu belirten Şahin,  ”Bu modelde, çocuklar üniversite ile etkileşim içinde alanında uzman  akademisyenlerin gözetiminde bulunuyor. Üniversite ile çocuklarda bilim ve bilim  insanına karşı tutum geliştirmek, temel bir takım laboratuvar ve bilimsel çalışma  alışkanlıklarının kazandırılması hedefleniyor” diye konuştu.
 
Şahin, NKÜ’de ocak ayında faaliyete geçecek üniversite kapsamında 4 kurs bulunacağını ifade ederek, şunları kaydetti:
 
”Çocuklara çeşitli yaş gruplarına göre kurslar hazırlıyoruz. 5-6 yaş  grubuna ’Kendimi Tanıyorum’ kursu, 7-8 yaş grubuna ’Minikler Bilim Akademisi’ ve  ’Genç Yıldızlar Bilim Akademisi’, 11-14 yaş grubuna yönelik de ’Düşünme  Becerileri Akademisi’ kursu hazırladık. Bu model kapsamında açılan kursların  duyurusu, başvuruların takibi ve kurslara ilişkin mali işlemler, NKÜ Sürekli  Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nce (NAKSEM) yürütülecek.”
         
-Kabiliyete göre yönlendirme yapılıyor-
Çocukları kabiliyetleri doğrultusunda yönlendirmeyi amaçladıklarını  anlatan Şahin, eğitim projesiyle çocuklara erken yaşta bilim, spor ve sanatın  eğlenceli yüzü ile tanışmaları ve sevmeleri için ortam hazırladıklarını  bildirdi.
 
Şahin, çocuklarını üniversiteye kayıt ettirmek isteyen velilerin  üniversitenin internet sitesinden bilgi alabileceklerini sözlerine ekledi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.