Yüz Nakline Yaş Şartı

Yüz Nakline Yaş Şartı

Sağlık Bakanlığı, yüz naklinde donör ile alıcı arasında yaş farkının en fazla 20 olması ve ten rengine dikkat edilmesi gibi konularda çalışma başlattı. Sarışın bir kişinin yüzü esmer birine nakledilmeyecek.

  Üç farklı üniversitede yapılan yüz nakilleri Türkiye'ye büyük bir deneyim kazandırdı. Bunun ilk örneği ise son yapılan yüz naklinde ortaya çıktı. Uşak'ta tren çarpması sonucu beyin ölümü gerçekleşen ve ailesi tarafından organları bağışlanan 39 yaşındaki Ahmet Kaya'nın yüzü, Türkiye'de ilk defa yapılan ameliyatla 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledildi. Bu nakilde donör ve alıcı arasındaki yaş farkı 20 idi. Uğur Acar yeni bir yüze kavuştu ancak yaşlı görünmekten kurtulamadı. Hacettepe Üniversitesi'nde yapılan Türkiye'deki ikinci yüz naklinde ise yaş farkı biraz daha azalarak 15'e indi. İzmir'de geçirdiği trafik kazası sebebiyle beyin ölümü gerçekleşen evli, 2 çocuk babası 40 yaşındaki kişinin yüzü 25 yaşındaki Cengiz Gül'e nakledildi. Yeni yüzüne kavuşan Gül de genç olmasına rağmen donörle arasındaki yaş farkından dolayı yaşlı bir görünüm kazandı.

YAŞ FARKI 8'E İNDİ

Yüz naklinde büyük bir öneme sahip olan "yaş" konusunda kazanılan deneyimler sonucunda bu problem de ortadan kaldırıldı. Son yapılan yüz naklinde yaş farkı 8'e kadar düştü. İstanbul'da hayatını kaybeden 28 yaşındaki genç bir kadının yüzü Kahramanmaraşlı 20 yaşında genç bir bayana nakledildi. Bu sayede yeni yüzüne kavuşan kişi yaşlı görünmekten kurtuldu. Türkiye'nin gündemine oturan yüz, kol ve bacak nakillerine yeni düzenleme yapılması da gündeme alındı. Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı çalışmalarla mevzuata yeni maddeler eklenecek. Bu çerçevede yüz naklinde donörle verici arasında en fazla yaş farkı 20 olacak. Kol ve bacak naklinde ise uzuvların oranlan yüzde 10'u geçmeyecek. Alıcı ve verici arasındaki ten rengine dikkat edilecek. Sarışın bir kişinin yüzü mecbur kalınmadıkça esmer birine nakledilmeyecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.