Yüzmede Türkiye Şampiyonası rekoru

Yüzmede Türkiye Şampiyonası rekoru

Türkiye Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası\'nda kırılan rekorlarla, Türkiye şampiyonaları içerisinde bir rekora imza atıldı. Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, 66 rekorun kırıldığı Türkiye Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası\'nda, kırılan rekor sayısıyla Tür

        İstanbul\'da 5 gün süren şampiyonada sporcular toplam 66 yeni rekor kırarken, Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, daha önce bir Türkiye şampiyonasında en fazla 44 rekorun kırıldığını hatırlatarak, bu sayının bir şampiyona için rekor olduğunu bildirdi. 


     125 kulüpten 900 sporcunun katıldığı, açık yaş toplamda Galatasaray\'ın 1., Fenerbahçe\'nin 2. ve ENKA\'nın 3. olduğu şampiyonayla ilgili değerlendirme yapan Bozdoğan, Türk yüzmesinin bu şampiyonayla sınıf atladığını söyledi.
     Geçmişte, Avrupa şampiyonalarındaki ortaya konulan performansların ardından medyaya \'havuzda boğulduk\' şeklinde haberlerin yansıdığını hatırlatan Bozdoğan, \'\'Şimdi sporcularımız sabah yüzüyor, akşam yüzüyor, ikinci gün final yüzüyor. Son 3 sene içinde Türk yüzmesi büyük bir ilerleme kaydetti\'\' dedi. 
     
     -\'\'Rekor sayısı 75-80 olabilirdi\'\'- 
     
     Ahmet Bozdoğan, çok sayıda sporcunun birçok kategoride saliselerle rekoru kaçırdığını belirterek, şampiyonada kırılan rekor sayısının 75-80\'e çıkabileceğini ifade etti. 
     Bu durumun rekor kırmaya aday çok sayıda başarılı sporcunun bulunduğuna işaret ettiğini ve yüzücülerin performanslarındaki yükselişi ortaya koyduğunu anlatan Bozdoğan, \'\'En az 10-15 sporcu saliselerle rekorları kaçırdı. Rekor sayısı 75-80\'lerde olabilirdi. Ayrıca dikkat çekilmesi gereken bir nokta da, bu 66 yeni rekoru 40 üzerinde sporcunun kırmasıdır. Çünkü eskiden kırılan rekorlara daha az sayıda sporcu sahip oluyordu\'\' diye konuştu. 
     Elde edilen bu başarıda yüzmeye yaptıkları yatırımlar ve hayata geçirdikleri projelerin yanı sıra bilimsel çalışmaların etkili olduğunu anlatan Bozdoğan, \'\'Bilim kurulu oluşturduk. Antrenörlerimiz entegre çalışıyor. Türkiye\'de hiç yükselti kampına gidilmiyordu. 4 dönemdir milli takım sporcularını yükselti kamplarına götürüyoruz. Bunun da faydasını görüyoruz. Erzurum\'da dünyanın ilgisini çekecek bir yükselti kampını kurmak üzereyiz. Önümüzdeki yaz ayı içinde faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz\'\' şeklinde konuştu. 
     1970 yılında yapılan Türkiye Şampiyonası\'nda 11 Türkiye rekoru kırarak bu alanda bir ilki gerçekleştiren, iki ay gibi kısa bir sürede 36 Türkiye rekoru kırarak Türkiye\'de spor tarihine geçen Ahmet Bozdoğan, rekorların sahibi bir federasyon başkanı olarak inatla olimpiyatlarda Türkiye\'ye madalya getirmek için çalıştığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.