24 yaşa içki yasağı geri geldi

24 yaşa içki yasağı geri geldi

15-24 yaş arasına hitap eden etkinliklerde alkollü içki satışı yasağı geri döndü. TAPDK’nın Ocak 2011’de yürürlüğe soktuğu, ancak yaş sınırına ilişkin maddesi için Mayıs 2011’de yürütmeyi durdurma kararı çıkan yönetmelikle ilgili karar bozuldu.

 Kararın bozulması ertesinde alkollü içki şirketleri Ekim 2012’den itibaren söz konusu etkinliklerde yine 24 yaş sınırı uygulamasını başlattı.

Alkollü içki şirketlerinin yönetmelikle ilgili açtığı iptal davaları sürerken yürütmeyi durdurmanın kalkması; festival, konser gibi gençlere yönelik etkinliklere yeniden yaş sınırı getirdi. Sektör yetkilileri, kararın bozulmasına hukuken yeniden itiraz etme seçeneklerinin olmadığını, mecburen iptal davalarının sonuçlarının bekleneceğini dile getirdi. Davaların sonuçlanmasının 1 ila 2 yıl sürmesinin beklendiği ifade edilirken, bu süre zarfında 24 yaş sınırı uygulamasının devam edeceği belirtiliyor.

24 yaş sınırı uygulaması, üniversite konserleri, şenlikler, festivaller gibi gençlere yönelik etkinlikleri kapsıyor. Yönetmelik, çıktığı dönemde de çok eleştirilmiş, uygulamayla ilgili ‘18 yaşını geçmiş reşit kişilerin özgürlüklerini sınırladığı’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı.

20 CL’LİK ŞİŞE YENİDEN YASAK
Yürütmeyi durdurma kararı verilen bir diğer madde de 20 cl’lik şişeleri kapsıyordu. Bu karar bozulunca, 20 cl’lik şişeler de kolay ulaşılabildiği ve tüketime özendirdiği gerekçesiyle yine yasak kapsamına girdi. 20 cl’lik şişeler ağırlıklı olarak mini barlarda kullanıldığı için bu maddeye en çok turizm sektörü tepki göstermişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.