5 hastane yenilenecek

5 hastane yenilenecek

Olası bir depreme karşı kamu binalarında yapılan çalışmaları anlatan Vali Mutlu, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkl

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbullulara seslendiği yeni yazısında deprem çalışmalarına değindi. 

İstanbul'da artık afetler yaşanmadan önce önlem alma konusunda  uluslararası afet politikaları doğrultusunda hayata geçirilen uygulamalarda önemli mesafeler kat edildiğini belirten Mutlu, Marmara depremlerinden sonra kamu binalarının büyük bir bölümünün depreme karşı güçlendirdirildiğini, bunu çok kısa bir sürede yüzde 100 seviyesineçıkaracaklarını kaydetti. 

Mutlu, Hükümetin, İSMEP (İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi) Koordinatörlüğü'ne 2 milyar 700 milyon lira kaynak aktardığını, İstanbul'daki kamu binalarını bu kaynakla iyileştirip, güçlendirdiklerini anlattı. 

Çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi veren Mutlu, "
Bugüne kadar bu kaynakla 2 bin 500 civarındaki kamu binasının 1892`sinin fizibilitesini gerçekleştirdik. Yani röntgenini çektik. Bunlardan özellikle okullarımızın ağırlıklı olarak fizibilitelerini tamamladık. Güçlendirilen 790 binanın 579 tanesi okuldur. Diğerleri hastane ve farklı kamu kurumlarıdır. ISMEP Projesi kapsamında 152 okul yıkılıp yeniden yapıldı. Önümüzdeki dönemlerde projeye sağlanan ek finansmanlar ile 40 okul ve 13 Meslek Lisesi Kampüsü’nün yeniden yapım çalışmalarına başlanacak" dedi. 


3736 YATAK 
Sağlık alanındaki çalışmaları da anlatan Mutlu, şunları kaydetti: "Beykoz Devlet Hastanesi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Şile Devlet Hastanesi, Pendik Devlet Hastanesi, Zeytinburnu Hıfzısıhha Enstitüsü, Beykoz Paşabahçe Devlet Hastanesi, Süreyyapaşa Meslek Hastalıkları Hastanesi ve Sultanbeyli Devlet Hastanesi’nin güçlendirme inşaatı tamamlandı.
Bayrampaşa Devlet Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Başıbüyük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ise güçlendirme inşaatı devam ediyor. Marmara Üniversitesi Başıbüyük Hastanesi, dünyanın “Sismik İzolatör Tekniği” ile güçlendirilen en büyük hastanesi olacak. Ayrıca Zeytinburnu Semiha Şakir Doğum ve Kadın Hastalıkları EAH Ek Hizmet Binası yıkılarak yeniden yapılıyor. 37 semt polikliniği ve sağlık ocağının güçlendirme çalışmaları ise devam ediyor. 
2013 yılı içerisinde yine sağlıkta önemli adımlar atacağız. Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ümraniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi İSMEP kapsamında yeniden yapılacak. Marmara Başıbüyük Hastanesi ile birlikte toplam 5 hastane kampüsünde 3736 yatak sayısına ulaşacağız."

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.